
fot. EPA/ATEF SAFADI
W Wielki Piątek Kościół będzie zbierał ofiary na rzecz Ziemi Świętej: wiara, która trwa
Jest to ziemia umiłowana, piąta Ewangelia, „chusteczka” ziemi, która jak szkatułka przechowuje znaki przejścia Boga wcielonego w naszej historii. I to właśnie tam bracia franciszkanie od wieków są opiekunami miejsc i „żywych kamieni”, braci i sióstr, mężczyzn, kobiet, dzieci, osób starszych, którzy, choć są kruchą mniejszością, świadczą o Chrystusie tam, gdzie się objawił. Chodzi o Ziemię Świętą, za którą w Wielki Piątek chrześcijanie na całym świecie mają się szczególnie modlić i którą winni wspierać materialnie, aby znajdujące się tam miejsca i mieszkający tam ludzie mogli nadal żyć.
Do duchowego, materialnego, społecznego, politycznego i innego pomagania chrześcijanom w Ziemi Świętej, nawoływało wielu papieży od co najmniej połowy XIV wieku, ale zbiórka wielkopiątkowa, znana jako Collecta pro Locis Sanctis, ma swoje korzenie w adhortacji apostolskiej św. Pawła VI „Nobis in Animo” z 25 marca 1974 roku. Papież wprowadził ją do całego Kościoła w celu wzmocnienia więzi między chrześcijanami na całym świecie a miejscami świętymi i jest jedną z oficjalnych zbiórek Kościoła katolickiego. Jest ona głównym źródłem wsparcia działalności i życia w miejscach świętych. Ofiary zbierane przez wspólnoty parafialne i biskupów są przekazywane, za pośrednictwem franciszkańskich komisarzy Ziemi Świętej, do prowadzonej przez braci mniejszych Kustodii Ziemi Świętej i są wykorzystywane do ochrony miejsc świętych oraz wspierania tamtejszych wspólnot chrześcijańskich, często nazywanych „żywymi kamieniami” tego regionu.
Wsparcie ze zbiórki otrzymują te obszary, na których Kustodia jest obecna od wieków: Jerozolima, Palestyna, Izrael, Jordania, Syria, Liban, Cypr; a także kraje, w których żyją wschodni chrześcijanie: Egipt, Erytrea, Etiopia, Iran, Irak i Turcja. „Tam wszyscy rodzimy się do wiary, ponieważ korzenie naszej przynależności do Chrystusa są mocno zakorzenione w tym miejscu, którego kruchość, podkreślona dziś jeszcze bardziej przez dramat wojny, jest «najpotężniejszą» epifanią Ewangelii, przypomina nam bowiem, że Pan Jezus, przyjmując naszą ludzką naturę, przyjął także całą kruchość i rany, które zawsze ona nosiła” – powiedział brat Matteo Brena, komisarz Ziemi Świętej w Toskanii. Dodał, że „jako chrześcijanie musimy odczuwać w swych sercach potrzebę pamiętania o tych miejscach i tych braciach i siostrach, którzy dają tam świadectwo wiary w Boga Jezusa. Możemy to uczynić przede wszystkim przez modlitwę, aby płomień nadziei nigdy nie zgasł, ale także przez konkretną pomoc. Zbiórka wielkopiątkowa jest więc w tych mrocznych czasach jeszcze ważniejsza i cenniejsza”.
>>> Wielki Piątek wiernych Kościołów wschodnich
Bracia, którzy posługują w Kustodii Ziemi Świętej, pełnią misję pamiętania o wielkich rzeczach, które Bóg uczynił w tym miejscu, troszcząc się o sanktuaria, ale także o liczne potrzeby dnia dzisiejszego, a tym samym przygotowują się na przyszłość. Zbiórka ma zatem na celu pomóc franciszkanom w zachowaniu miejsc świętych w jak najlepszy sposób oraz w prowadzeniu wielu dzieł oświatowych, zdrowotnych, społecznych i charytatywnych, bez których duża część mieszkańców Ziemi Świętej miałaby trudności z godnym życiem – tłumaczy komisarz. Zaapelował więc „do wrażliwości wszystkich wspólnot chrześcijańskich obecnych w Toskanii, aby zbiórka w najbliższy Wielki Piątek była braterskim gestem komunii i szacunku wobec tych, którzy pracują w Ziemi Świętej oraz wobec ich braci i sióstr”.
W Palestynie franciszkanie pracują w warunkach naznaczonych konfliktami i codziennymi napięciami. Ich przesłanie koncentruje się na promowaniu pokoju i nadziei, zachęcając parafian, aby byli nosicielami pogody ducha i nie dali się przytłoczyć trudnościom. Jedna z głównych interwencji dotyczy edukacji.
W Izraelu, gdzie z ekonomicznego punktu widzenia chrześcijanie cieszą się stosunkowo lepszą sytuacją niż w Palestynie, Kustodia działa na rzecz zachowania tożsamości chrześcijańskiej dziękki różnym inicjatywom, jak zakup domów do wynajęcia ubogim rodzinom chrześcijańskim.

W Jordanii, oprócz pracy oświatowej, zakonnicy poświęcają się społeczności migrantów w kraju, oferując im konkretną pomoc. W Libanie, oprócz roli duchowej, franciszkanie prowadzą liczne działania duszpasterskie, jak katechizacja i formacja religijna, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, obozy letnie i podobne inicjatywy skierowane do młodzieży franciszkańskiej, wspierające edukację i wartości chrześcijańskie.
>>> Ukraina: Wielki Piątek wpisuje się w kontekst wojny
W Syrii, zniszczonej przez lata wojny domowej, bracia rozdają żywność i zapewniają wsparcie medyczne najbardziej potrzebującym. Każdego miesiąca około trzystu osób otrzymuje niezbędne leki do leczenia chorób przewlekłych. W niektórych przypadkach franciszkanie pokrywają całkowity koszt operacji chirurgicznych, podczas gdy w innych współpracują ze stowarzyszeniami kościelnymi, np. z grecką wspólnotą prawosławną, w celu pokrycia wydatków. Działalność w tym kraju wymaga znacznego wsparcia finansowego.
Przez ostatnich 18 miesięcy, pomimo braku pielgrzymów i odwiedzających z powodu wojny, sanktuaria pozostawały otwarte przez cały czas, a wspólnoty braci nadal opiekowały się miejscami świętymi, zapewniając codzienne nabożeństwa i uroczystości.
Społeczności chrześcijańskie pozostały bez pracy z powodu braku pielgrzymów i całej gospodarki związanej z turystyką religijną. W rezultacie większość rodzin cierpi z powodu kryzysu gospodarczego i walczy o pokrycie czesnego. Szkoły pozostają jednak miejscem, w którym bracia każdego dnia budują pokój.
„Liczby te – podsumowuje brat M. Brena – mówią o znaczeniu obecności i wartości wsparcia, jakie możemy zaoferować i które przekłada się na konkretny gest tego, co my, jako chrześcijanie, musimy czuć w naszych sercach: jesteśmy jednym ludem idącym w czasie i świadczącym o Bogu miłości, który urodził się na tej ziemi i tam na zawsze pozostawił w grobie bandaże śmierci, ponieważ żyje i żyje”.
Nowością w tym roku jest to, że oprócz ofiary, którą można złożyć fizycznie w Wielki Piątek, istnieje również możliwość wpłaty online.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |