PAP/Darek Delmanowicz

W wielu diecezjach odbyły się nabożeństwa w intencji osób skrzywdzonych

Od 2016 roku pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Msze święte oraz drogi krzyżowe w intencji osób skrzywdzonych odbywały się w diecezjach w kościołach, które wyznaczyli biskupi.

„Chcemy w modlitwie wspólnie prosić, by Bóg uleczył zadane wam rany, abyście mogli odważnie i z nadzieją podejmować wyzwania waszego życia” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak rozpoczynając w katedrze gnieźnieńskiej Drogę Krzyżową w Dniu modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Modlitwa odbyła się po raz dziewiąty w pierwszy piątek Wielkiego Postu (7 marca). Oprócz bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie w archidiecezji gnieźnieńskiej jako szczególne miejsca celebrowania nabożeństwa wyznaczone zostały także kościoły sanktuaryjne w Biechowie i Markowicach oraz w Słupcy i Chodzieży. Wszystkie świątynie to miejsca jubileuszowe w trwającymi Roku Świętym. 

>>> Abp Polak: stanowisko Rady Prawnej KEP jest wyłącznie opinią, o której będziemy dyskutować

Prymas abp Wojciech Polak, fot. PAP/Leszek Szymański

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym poprowadził w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha. Modlitwie towarzyszyły rozważania przygotowane przez karmelitę bosego o. Mateusza Filipowskiego. Zakonnik opracował je we współpracy z osobami skrzywdzonymi, które podzieliły się z nim swoimi historiami, bólem i zmaganiami.

 „Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej. Są na niej i momenty skazania, upadków, obnażenia, ale i pocieszenia czy pomocy. Jest grób, ale chcę wierzyć, że jest też zmartwychwstanie. Cokolwiek by o niej napisać, mam w sercu przekonanie o jednym – Jezus podąża nią razem ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” – to świadectwo skrzywdzonego mężczyzny otwierające rozważania.

>>> Modlitwa ze Zranionymi i za Zranionych

„Dziękuję wszystkim Osobom skrzywdzonym za podzielenie się ranliwym kawałkiem swojej duszy. Jesteście piękni, jesteście ważni, jesteście potrzebni nam wszystkim. Jesteście ukochaną źrenicą w oczach Bożych” – podkreśla autor rozważań o. Filipowski.

PAP/Leszek Szymański

Każde wsparcie zawsze powinno rozpoczynać się od modlitwy – za osoby skrzywdzone, aby mogły powstać i dalej żyć na miarę ludzkiej godności” – wskazał bp Piotr Greger, który w kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach sprawował Mszę św. i poprowadził Drogę Krzyżową w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym.

„Jest tylko jedna droga reagowania na kryzysy – zwrócenie się do Pana, przylgnięcie do Jezusa, wsłuchiwanie się w Jego słowo, podjęcie drogi pokuty i nawrócenia, nie wyłączając sprawiedliwej i słusznej kary za grzechy zgorszenia czy wszelkie zaniedbania” – powiedział biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Bp Greger w homilii przyznał, że temat odpowiedzialności Kościoła oraz wspólnoty wierzących za osoby skrzywdzone, szczególnie w kontekście wykorzystania seksualnego, jest bardzo ważny i trudny. Podkreślił konieczność właściwej reakcji, troski i modlitwy za tych, którzy doświadczyli cierpienia, oraz za sprawców tych czynów.

Zdjęcie poglądowe fot. YouTube/ Archidiecezja Krakowska

W białostockiej archikatedrze bp Józef Guzdek odprawił mszę św. w intencji osób pokrzywdzonych oraz wynagradzającej za grzechy i wyrządzone zło. Wieczorem w tych intencjach odprawiono również nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Arcybiskup Józef Guzdek, przed udzieleniem błogosławieństwa podkreślił, że wobec pedofilii w Kościele opowiada się za zasadą „zero tolerancji”. Zaznaczył, że „takie podejście wynika nie tylko z Ewangelii, wytycznych Kościoła i osobistego przekonania, ale także z racjonalnej oceny sytuacji oraz troski o dobro wspólnoty wierzących. „Jako biskup jestem ojcem dla wszystkich – duchownych i świeckich; czuję się odpowiedzialny za wszystkich, bez wyjątku, a szczególnie za dzieci, młodzież i osoby bezbronne” powiedział hierarcha.

PAP/Darek Delmanowicz

Abp Wiesław Śmigiel poprowadził w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Drogę Krzyżową w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Podczas nabożeństwa przywołał słowa papieża Franciszka: „największym osiągnięciem i najlepszym rozwiązaniem jakie możemy dać wszystkim ofiarom, ludowi świętej matki Kościoła i całemu światu jest dążenie do nawrócenia osobistego i wspólnotowego, pokora uczenia się, słuchania, pomagania i chronienia najbardziej bezbronnych”. 

W koszalińskiej katedrze bp Zbigniew Zieliński przewodniczył Mszy św. i drodze krzyżowej w ramach Dnia Modlitwy i Solidarności ze Skrzywdzonymi Wykorzystaniem Seksualnym. – Miłość do drugiego człowieka nie jest zamknięciem oczu na zło, które popełnia – powiedział biskup koszalińsko-kołobrzeski.

>>> Prymas: na Fundację Świętego Józefa biskupi płacą po 2 tys., a księża i zakonnicy po 150 zł

W ramach piątkowych obchodów „Dnia modlitwy i solidarności” w diecezji bielsko-żywieckiej szczególnymi miejscami modlitwy w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym były bielska katedra i konkatedra w Żywcu, a także kościoły jubileuszowe w Kętach, Cieszynie, Oświęcimiu i Andrychowie. O tym, że prawdziwy post ma prowadzić do sprawiedliwości, miłosierdzia i otwartości na Boga, przypomniał bp Roman Pindel, który przewodniczył dziś Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Dniu modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. 

W 2016 r. Episkopat Polski zdecydował, że pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzony będzie jako Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze