Wąchock: zakończono kolejny etap prac konserwatorskich w klasztorze cystersów
Zakończono prace konserwatorskie w klasztorze cystersów w Wąchocku, który jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce.
– Remont ten był możliwy dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co Bogu i ludziom niech będą dzięki – powiedział opat klasztoru o. Eugeniusz Augustyn.
>>> Ten święty namówił 5 braci, wujka, ojca i siostrę, by też wstąpili do zakonu
Na remont elewacji w wirydarza zakonnicy otrzymali 1 mln złotych, a na prace przy modernizacji kanalizacji deszczowej 400 tys. zł. Opat Augustyn opowiada, że wszystkie kanały były niedrożne. Deszczówka nie miała gdzie spływać i dlatego wsiąkała w ziemię blisko klasztoru. W planach zakonnicy mają teraz prace przy kanalizacji od strony południowej zachodniej. To nie wszystko, bowiem cystersi chcą również wyremontować tzw. „bramkę”, gdzie będą mieściły się pokoje gościnne. Chcą też wymienić stolarkę okienną na budynku Opatówki.
Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Cały zespół zabytkowy znajduje się na prestiżowej liście zabytków „Pomnik Historii”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |