Zdj poglądowe, fot. Pixabay/ Denny Muller

Warszawa: 2 lipca zaczyna się 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w każdą niedzielę do 17 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie grać będą organiści wirtuozi z całego świata. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca Srebrną Piszczałkę – nagrodę przewodniczącego KEP otrzyma prof. Julian Gembalski.

„30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej +Organy Archikatedry+ powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 17 września” – podano w informacji przekazanej PAP.

Koncerty rozpoczną się 2 lipca i potrwają do 17 września. W każdą niedzielę o godz. 16.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów wirtuozów z całego świata.

>>> Bp Krzysztof Włodarczyk: muzyka wykonywana w liturgii nie może być przypadkowa

W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 2 lipca o 16.00 zagra niemiecki organista Jürgen Benkö. „W jego programie znajdzie się zarówno barok francuski jak i klasyka +Toccata, Adagio und Fuge C-Dur+ Jana Sebastiana Bacha. Następnie muzyka francuskiego kompozytora Alexandre Guilmanta. Na zakończenie pięcioczęściowa symfonia Charlesa-Marie Widora” – czytamy w komunikacie.

fot. pixabay/Gentle07

W czasie koncertu zostanie także wręczona Srebrna Piszczałka – nagroda przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. Za zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku „wybitny kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Julian Gembalski”.

Muzyk założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów – Muzeum Organów Śląskich. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń takich jak „Orfeusz” na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrody im. Karola Miarki. Otrzymał od papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody „Srebrna Piszczałka” są m.in. prof. Stefan Stuligrosz, prof. dr hab. Jerzy Erdman czy prof. Józef Świder.

>>> Muzyka latynoamerykańska w Meksyku – krótki subiektywny przewodnik

Koncerty odbędą się w archikatedrze warszawskiej, która jak stwierdzono „jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski”. „Na chórze kościoła, firma niemiecka – Eule zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej +ekstraklasy koncertowej+” – zaznaczono.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w ubiegłych latach występowali organiści najważniejszych katedr europejskich, profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, oraz improwizatorzy prezentujący zaproponowany przez siebie repertuar. W gronie polskich organistów byli m.in. Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, którzy wykonywali twórczość polskich kompozytorów m.in. Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze