Warszawa: ciastko wuzetka wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych
Warszawa ma swój Produkt Tradycyjny! Na specjalną, chronioną prawem listę, trafiła właśnie wuzetka – poinformował śródmiejski ratusz.
Ciastko to kojarzone jest z Trasą W-Z i „zestawem obowiązkowym” z kultowego filmu Stanisława Barei.
Z tej okazji, już w najbliższą sobotę (29 lipca), będzie można skosztować tego kultowego, warszawskiego wypieku. Aż 1000 wuzetek przygotowanych według oryginalnej receptury czekać będzie na mieszkańców o godzinie 16.30 przy placu Pięciu Rogów.
„Nie ma chyba bardziej śródmiejskiego ciastka. Zarówno jego nazwa, historia powstania i skojarzenia turystyczne, nierozerwalnie związane są z naszą dzielnicą i z Warszawą” – powiedział burmistrz Dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.
„Zależało nam, żeby zachować ten przepis i jego tradycję dla przyszłych pokoleń” – dodał.
>>> Polacy od doby koczują na lotnisku w Rodos. Nie wiedzą, kiedy wrócą
Lista Produktów Tradycyjnych
Dlatego z inicjatywy osób związanych z gastronomią warszawską i burmistrza Śródmieścia, przygotowany został wniosek o wpis wuzetki na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i i Rozwoju Wsi. Zawiera ona produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Lista utworzona została na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2004.
Choć wuzetka pozostaje deserem sezonowym, są w Warszawie miejsca, w których dostępna jest przez cały rok. „Nasi goście bardzo chętnie zamawiają wuzetkę. Z ciekawości, ale też pewnego sentymentu i przeświadczenia, że będąc w Warszawie, koniecznie trzeba jej spróbować” – powiedział właściciel restauracji Świętoszek Hieronim Piotrowski.
Doceniana jest jednak nie tylko przez turystów, ale także mieszkańców i osoby związane z warszawską gastronomią. „To słodki symbol Warszawy. Ciastko, które odbudowało stolicę” – powiedział polski krytyk kulinarny Maciej Nowak.
Oryginalna receptura
Oryginalna receptura opiera się na dwóch czekoladowych biszkoptach przedzielonych warstwami marmolady i bitej śmietany. Na wierzchu udekorowana jest polewą czekoladową i kleksem z bitej śmietany.
Pojawienie się wuzetki na cukierniczej mapie stolicy większość badaczy wiąże z konkursem na ciastko, ogłoszonym pod koniec lat 40. XX wieku przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Na początku lat 50. wyłączność na produkcję wuzetek miały Warszawskie Zakłady Ciastkarskie (WZC). Biszkoptowy wypiek, przekładany kremem, serwowano wówczas jedynie w kawiarniach i cukierniach firmowych pod szyldem „Camargo”. W latach 70. XX wieku wielu byłych pracowników WZC założyło swoje zakłady i zaczęło robić własne wersje ciastka. W ten sposób przyczynili się do jego popularyzacji nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce.
Wuzetka stała się popularna jako bohaterka kultowego filmu „Miś” Stanisława Barei, w którym Ryszard Ochódzki podczas wizyty w kawiarni z Aleksandrą Kozeł słyszy, że „kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego”.
>>> Turcja: w ciągu ostatnich 13 lat podatek na alkohol podniesiono łącznie o ponad 1500%
Dzielnica zaprasza w sobotę, 29 lipca na widowisko plenerowe, związane z warszawskim ciastkiem.
„O godzinie 16.30 opowiemy o nowym Produkcie Tradycyjnym i rozdamy mieszkańcom 1000 wuzetek, przygotowanych według oryginalnej receptury” – przekazał rzecznik dzielnicy Śródmieście Paweł Siedlecki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |