Zniszczone Aleppo. Fot. EPA/SANA / HANDOUT

Warszawa: misjonarze o Aleppo

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Stu polskich misjonarzy i misjonarek ze wszystkich kontynentów weźmie udział w corocznym spotkaniu wakacyjnym, które potrwa od poniedziałku do czwartku.

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie księża, zakonnicy, siostry zakonne i świeccy podzielą się swoim doświadczeniem i problemami pracy misyjnej. Gościem spotkania będzie m.in. o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz katedry św. Franciszka w Aleppo, który opowie o aktualnej sytuacji tego zniszczonego w wyniku wojny syryjskiego miasta.

„Jest to braterskie spotkanie misjonarzy, którzy w danym roku przyjeżdżają do kraju na wypoczynek. Jest to zawsze okazja do podzielenia się sobą, swoimi radościami, smutkami i trudnościami – całym swoim życiem” – powiedział KAI o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji KEP ds. Misji i delegat ds. misjonarzy.

Jak co roku, spotkaniu w Centrum Formacji Misyjnej przy ul. Byszewskiej 1 w Warszawie towarzyszy bogaty program naukowy, duchowy i formacyjny, na który we wtorek złożą się m.in. cykl prelekcji na temat wyzwań pracy misyjnej, nabożeństwa, Msze święte i konferencje ascetyczne oraz wyjazdy integracyjne, a w kolejnym dniu sympozjum (w tym roku o pracy misjonarzy świeckich).

Tegoroczne spotkanie, ze względu na liczne jubileusze maryjne, będzie nawiązywało m.in. do rocznic objawień Matki Bożej w Fatimie i Gietrzwałdzie. O ewangelizacyjnych wyzwaniach z tym związanych będzie mówił o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv., przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Z kolei o aktualnych wyzwaniach Kościoła w Polsce opowie misjonarzom Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, a o relacjach Kościół-media w Polsce – rzecznik Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Misjonarze zapoznają się także z aktualnymi wyzwaniami roku duszpasterskiego.

Tak jak przed rokiem, z misjonarzami spotka się także wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Będzie też mowa o realizowanych w kraju inicjatywach różnych agend misyjnych Kościoła w Polsce, m.in. Dzieła Pomocy „Ad Gentes” czy MIVA Polska.

Jednym z gości tegorocznego spotkania będzie o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz katedry św. Franciszka w Aleppo, który opowie o aktualnej sytuacji zniszczonego w wyniku wojny syryjskiego miasta.

„Przyjeżdża z kraju, który jest na ustach całego świata. W swoim świadectwie opowie, jak sam widzi sytuację Aleppo i Syrii. Spędzi w Polsce więcej dni, ale to misjonarze wysłuchają jako pierwsi jego ascetycznej konferencji” – powiedział o. Szymczycha.

Ciekawym punktem zjazdu misjonarzy będzie ich spotkanie z funkcjonariuszami GROM, którzy opowiedzą, jak zachowywać się na misjach wobec zagrożeń i w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia. – Takie spotkanie jest co roku. To są zawsze praktyczne informacje o tym, jak reagować np. w sytuacji, gdy misjonarzowi grozi porwanie i jak oczekiwać na pomoc. Te wskazówki są bardzo cenne, a funkcjonariusze cieszą się, że mogą je nam przekazywać – powiedział sekretarz Komisji KEP ds. Misji.

Środę wypełni sympozjum „Świeccy a misje” organizowane na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będzie na nim mowa m.in. o kwestiach prawnych dotyczących misjonarzy oraz o tym, jak przygotować świeckich misjonarzy i wolontariuszy do pracy poza granicami kraju, a także – jak takie osoby wspierać i jak żyć po powrocie z misji.

„To będzie dzień uniwersytecki, w trakcie którego poruszymy bardzo ważne dla nas zagadnienia. Jak odnaleźć się w sprawach prawnych? Jakie osoby mogą być misjonarzami i jak ich formować? Jacy świeccy są potrzebni na misjach? To czas na wysłuchanie konkretnych świadectw” – wyjaśnia o. dr Szymczycha SVD.

Jak dodaje, czas spędzony z misjonarzami na wakacyjnym spotkaniu to pokazanie, że Kościół w Polsce liczy się z ich wielkim doświadczeniem, przeżyciami i misyjnymi trudami. – Nie tylko oni biorą od nas, my także czerpiemy od nich, to jest chyba najistotniejsze – powiedział o. Szymczycha SVD.

Wakacyjne spotkanie misjonarzy w Warszawie nie jest ich jedynym czasem spędzonym w ojczyźnie. Na ogół przyjeżdżają na miesiąc, dwa lub trzy, poświęcając ten czas na pobyt w macierzystym zgromadzeniu oraz stronach rodzinnych. Zwykle miesiąc pobytu w kraju odpowiada jednemu rokowi spędzonemu na misjach.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, w tym 983 zakonników, 677 sióstr zakonnych, 291 księży i 56 świeckich. Przebywają oni w 97 krajach na wszystkich kontynentach.

Najwięcej misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327, w Oceanii – 67, w Ameryce Północnej – 19.

W szeregach polskich misjonarzy jest 24 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce – 6, w Azji – 2, w Oceanii – 3, a 2 w Ameryce Północnej.

Warszawa: misjonarze o Aleppo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze