
fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa: nabożeństwo ekumeniczne z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
– Podobnie jak chrześcijanie 1700 lat temu formułując nicejskie Credo poszukiwali rozwiązania i znaleźli je na wspólnej drodze – „syn hodos”, tak i my, współcześni chrześcijanie zaproszeni jesteśmy do podążania „wspólną drogą”. Do tego, by iść razem a nie osobno wezwane są, szczególnie dziś, również państwa Europy – mówił ks. Frank-Dieter Fischbach, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) w kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego, które odbyło się w ewangelickim kościele św. Trójcy w Warszawie w związku z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Wcześniej, w kościele św. Trójcy zorganizowana została debata „Europa – Kościół – Ekumenia w dobie rozchwiania”.
Zebranych na nabożeństwie ekumenicznym przywitał proboszcz parafii św. Trójcy w Warszawie, pastor Piotr Gaś. Przypomniał o obchodzonej w tym roku 1700. rocznicy sformułowania nicejskiego Credo a także 25. rocznicy deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu, podpisanej przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół rzymskokatolicki. Zwrócił uwagę, że pusty kielich i patena na ołtarzu podczas nabożeństwa przypominać mają o grzechu zaniedbania daru jedności przy Stole Pańskim. – Chcemy pielęgnować dar jedności w Duchu Świętym i chcemy błagać Boga, by pomógł nam spotkać się przy jednym stole – powiedział.
>>> Biskupi z państw Unii Europejskiej w Warszawie. Czym zajmuje się COMECE?
Świecę symbolizującą jedność powołania chrześcijańskiego zapalili bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Adam Bab, rzymskokatolicki biskup pomocniczy lubelski, bp Mariano Crociata, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz ks. Frank-Dieter Fischbach, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC).
Następnie odczytano czytania – z Księgi Rodzaju, z Listu do Hebrajczyków i z Ewangelii św. Jana (J 18,28-19,5).

Do tekstu Ewangelii odniósł się w kazaniu ks. Frank-Dieter Fischbach. – Jezus staje przed władzami religijnymi i politycznymi swoich czasów. Tak się dzieje i dzisiaj. Historia męki Pańskiej przypomina nam bardzo krytycznie i bardzo realistycznie o zagrożeniach, na jakie jesteśmy narażeni jako przedstawiciele władz religijnych – mówił. Podkreślił, że błogosławieństwo spotkań ekumenicznych polega m.in. na tym, że możemy doświadczyć krytycznego spojrzenia ze strony innych i podjąć refleksję nad tym, w którym miejscu stajemy się ślepi na Boga i zadać sobie pytanie, czy szanujemy każdego człowieka jako obraz Boga. – Wydawało się, że nauczyliśmy się już, że nie chodzi o prawo silniejszego lecz o rządy prawa, przed którym muszą uginać się również silniejsi. Ostatnie doświadczenia, m.in. wojna na Ukrainie, pokazują, że wciąż tak nie jest – mówił.
Odniósł się do obchodzonej w tym roku 1700. rocznicy nicejskiego wyznania wiary, które jednoczy chrześcijan. – Ekumeniczny sobór nicejski pokazał, że chrześcijanie poszukiwali wspólnego rozwiązania i znaleźli je na wspólnej drodze – „syn hodos”. Podkreślił, że jest to zaproszenie do dalszej „wspólnej drogi”. Przypomniał też, że w tym roku, w niedzielę po wspólnych obchodach Wielkanocy podpisana zostanie odnowiona Karta Ekumeniczna, w której nie zabraknie też odniesień do tego, jak Kościoły widzą się w Europie, która jest dziś pod presją zmian i wydaje się być coraz bardziej zdana na siebie.
Podkreślił, że w Europie jesteśmy też dziś wezwani do tego, by iść „wspólną drogą” jako państwa a nie każdy osobno.
Głos zabrał też bp Mariano Crociata, przewodniczący COMECE. – Bardzo się cieszę, że mogę tu stanąć przy moich braciach z CEC w trosce o projekt UE, który był w dużej mierze inspirowany chrześcijaństwem. Nasze organizacje ściśle ze sobą współpracują – powiedział. Zwrócił uwagę na poważne kryzysy, z którymi mierzy się dziś Europa, do których dochodzi jeszcze kryzys wartości. Przypomniał też skierowane do przywódców europejskich wezwanie do zaangażowania w odnowę tych wartości.

– Przyjechaliśmy do Warszawy, by spotkać się z władzami w kontekście polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i sytuacji, w której Polska koordynuje wysiłki Europy w tym czasie kluczowym i pełnym wyzwań – powiedział i zapewnił o towarzyszeniu tym wysiłkom w modlitwie.
Następnie wszyscy zgromadzeni wypowiedzieli Credo Nicejsko – Konstantynopolitańskie. Wypowiedziano też prośby i modlitwę „Ojcze Nasz”.
Nabożeństwo zakończone zostało błogosławieństwem udzielonym przez obecnych biskupów.
Podczas nabożeństwa na organach grał dr Roman Szlaużys. Śpiewał Chór Semper Cantamus pod dyr. Zuzanny Kuźniak.
Nabożeństwo ekumeniczne związane z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej zorganizowane zostało przez Polską Radę Ekumeniczną, Konferencję Kościołów Europejskich (CEC), Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz Parafię Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie.
Wcześniej, w kościele św. Trójcy, również w związku z polską prezydencją odbyła się debata „Europa – Kościół – Ekumenia w dobie rozchwiania”. W debacie udział wzięli ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), ks. Manuel Enrique Barrios Prieto, sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz – teolog rzymskokatolicki, kierownik Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Tadeusz J. Zieliński – teolog protestancki i prawnik, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Rozmowę poprowadziła dr Dominika Kozłowska – prezeska zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.
***
7 kwietnia, godz. 15:00 w punkcie prasowym w Centrum Okopowa w Warszawie, przy ul. Okopowej 55 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kościołów europejskich z dziennikarzami. W spotkaniu udział wezmą: abp Nikita, prezydent Konferencji Kościołów Europejskich oraz bp Mariano Crociata, prezydent Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej.
Polska, już po raz drugi, sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Polska prezydencja trwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.





Galeria (5 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |