Warszawa: obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej
1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej obchodzony jest Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W czasie obchodów wręczone zostały odznaczenia państwowe, odmówiona modlitwa międzywyznaniowa oraz złożone kwiaty na płycie pomnika.
Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas uroczystości szef UdSKiOR Jan Kasprzyk, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazał pośmiertnie przyznany Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyże Walecznych oraz medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także uhonorował zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Jednym z uhonorowanych medalem „Pro Bono Poloniae” był biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że 84 lata temu agresja niemiecka na Polskę, a 17 dni później agresja sowieckiej Rosji sprzymierzonej z III Rzeszą, „rozpoczęły największy koszmar w dziejach ludzkości – II wojnę światową”. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że „ludzkość doświadczona przez wieki, nigdy nie doznała takiego ogromu cierpień, jak między 1 września 1939 r. a późną wiosną roku 1945”. – Dla wielu narodów, w tym dla Polski, ten koszmar, choć w innej formie, trwał jeszcze przez pół wieku – przypomniał. Dodał, że 84 lata temu Polska jako pierwszy kraj na świecie, „trafnie diagnozując czym jest komunizm i narodowy socjalizm, powiedziała stanowcze »nie« tym dwóm agresorom. Od pierwszego, aż po ostatni dzień wojny, walczyliśmy o to wszystko, co chcieli podeptać na zawsze najeźdźcy. Płaciliśmy za to ogromną cenę, ale pokazaliśmy wtedy światu, że my Polacy zawsze opowiadamy się po stronie wartości, które stanowią fundament naszej cywilizacji – powiedział minister Kasprzyk.
W czasie uroczystości przekazano płat sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich I Korpusu Polskiego w Rosji do Muzeum Wojska Polskiego, który przez lata przechowywał Janusz Domański, jeden z żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Apel Pamięci przywołał Bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, który poprzedziła modlitwa wielowyznaniowa odmówiona przez bp. Wiesława Lechowicza, ewangelickiego naczelnego kapelana wojskowego bp Marcina Makulę, naczelnego prawosławnego kapelana policji ks. Andrzeja Bołbota i rabina Icchaaka Rappaporta z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Po oddanej przez Kompanię Reprezentacyjną salwie honorowej na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i kwiaty. Obchody Dnia Weterana zakończyły się defiladą pododdziałów Wojska Polskiego.
Przed uroczystościami na Placu Piłsudskiego Jan Józef Kasprzyk odwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach i złożył kwiaty w kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. oraz na grobach ich dowódców m.in. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby, gen. bryg. Mikołaja Bołtucia, gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, gen. bryg. Stanisława Rawicza-Dziewulskiego oraz gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada.
Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP został ustanowiony przez Sejm 25 kwietnia 1997 r. jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |