Plakat konferencji

Warszawa: odbędzie się konferencja „Europa – kryzys i nadzieja”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank i prof. Szewach Weiss dyskutować będą o kryzysie i nadziejach Europy podczas konferencji zaplanowanej na wtorek 10 października w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego. Spotkanie na Zamku Królewski w Warszawie współorganizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Teologia Polityczna.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, celem konferencji jest refleksja nad źródłami jedności Europy. Wystąpienia podczas paneli będą dotyczyły zarówno źródeł kryzysu, jak i możliwości jego przezwyciężenia. Prelegenci zastanowią się nad aktualnością dziedzictwa antyku i chrześcijaństwa i wpływie, jaki mogą mieć one na współczesną praktykę polityczną.

– Jedność to jedno z kluczowych zagadnień powracających w dziejach Europy – przekonują organizatorzy. Przypominają, ze w drugiej połowie XX wieku integracja europejska zrodziła nowe nadzieje na Europę bez wojen i dzielących murów. – Obecnie projekt ten przeżywa poważny kryzys. Jednym z jego źródeł jest niedocenienie duchowego rdzenia tej jedności. Tymczasem to właśnie wartości wyznawane przez europejskie narody zrodziły wspólną tożsamość europejską. Poza nimi jedność naszego kontynentu wydaje się niemożliwa – wskazują.

Plakat konferencji

W konferencji „ Europa-kryzys i nadzieja” udział wezmą wybitni filozofowie i myśliciele reprezentujący różne tradycje duchowe kultury judeochrześcijańskiej. Prelegentami będą m.in. abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank z Wielkiej Brytanii, prof. Andriej Kurajew z Rosji, prof. Szewach Weiss z Izraela oraz dr Dariusz Karłowicz. Wydarzenie organizowane pod auspicjami metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 10 października na Zamku królewskim w Warszawie.

Naukową sesję poprzedzi Msza święta w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Organizatorami konferencji są Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Fundacja Świętego Mikołaja, wydawca Teologii Politycznej. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego, przebiegającego pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Zobacz także
Wasze komentarze