
fot. Biuro Prasowe KEP
Warszawa: powstanie ogólnopolska szkoła formatora
O możliwościach funkcjonowania ekip duszpasterskich w dekanatach, zadaniach i kompetencjach formatorów w diecezjach, stanie rekolekcji kapłańskich w Polsce rozmawiano podczas kolejnej ogólnopolskiej sesji poświęconej formacji, życiu i posłudze prezbiterów, która odbyła się 28 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Pracowano także nad projektem ogólnopolskiej szkoły formatora. Obradom przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.
– Każda taka sesja jest okazją do podtrzymywania więzi i współpracy między osobami odpowiedzialnymi za formację stałą w diecezjach i zgromadzeniach, a także miejscem wymiany doświadczeń i wiedzy oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań – mówi ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.
Wprowadzenie do wybranych zagadnień i debatę wokół nich moderowali ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik.
>>> Bp Damian Bryl: nie zło, nie grób, ale miłość zwycięża
W czasie sesji osoby odpowiedzialne za formację zastanawiały się nad takimi zagadnieniami jak parafia i dekanat jako miejsce formacji, relacje z kurią oraz innymi szczególnymi sytuacjami, np. kryzysy, wypalenie w posłudze, które wymagają podjęcia specjalnych rozwiązań.
– Druga część debaty dotyczyła szczególnych sytuacji formacyjnych, czyli np. podejmowania nowych zadań, kończenia i przekazywania posługi oraz prewencji i wsparcia w różnych kryzysach kapłanów. Skupiono się na wymiarze relacyjnym tych kwestii, na roli i zadaniach biskupów i formatorów, na znaczeniu dobrych praktyk, zarówno w prewencji, jak i we wsparciu w kryzysowych doświadczeniach – wyjawia duchowny.
Po południu miało miejsce spotkanie Zespołu, który organizuje ogólnopolskie sesje, a jego przewodniczącym jest bp Damian Bryl.

– W ramach obrad pracowano szczególnie nad projektem ogólnopolskiej szkoły formatora, która przygotowywałaby diecezjalne i zakonne kadry do zadań w zakresie kształtowania zgodnej ze zdrową eklezjologią wizji prezbiteratu, budowania dojrzałej wizji duszpasterstwa i kształtowania adekwatnej formacji kapłańskiej – podkreśla ks. Trzaskawka.
Potrzebę i wstępny projekt takiej szkoły potwierdziła ostatnio również Komisja Duchowieństwa KEP, którą kieruje Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Bp Damian Bryl akcentuje, że ważną sprawą jest to, aby w umiejętny sposób wspierać księży, towarzyszyć im i pomagać w trudnych sytuacjach.
>>> Bp Damian Bryl: dla Franciszka Ewangelia była najważniejszym punktem odniesienia
– Chcemy towarzyszyć księżom w konkretnych sytuacjach, wspierając ich w tych wszystkich zmaganiach, które dzisiaj mają. Widzimy, że czasy nie są łatwe – przyznaje przewodniczący Zespołu.
Prace kierowanego przez biskupa kaliskiego Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce trwają od dwóch lat.
Z ostatnich badań przeprowadzonych wśród kapłanów wynika, że niektórzy księża sygnalizują zaskoczenie i niepewność w związku z tym, że otaczająca ich rzeczywistość jest inna od tej, do której byli przygotowani w seminarium.
Trwają prace nad przygotowaniem dokumentu dotyczącego formacji stałej księży w Polsce. Pod koniec września ma być gotowy projekt wskazań dla formacji, życia i posługi prezbiterów w Polsce, który zostanie przekazany do ogólnopolskich konsultacji.
– Celem przygotowywanego dokumentu jest pobudzenie księży do osobistego rozwoju i dojrzałości we wszystkich wymiarach, zarówno ludzkim, jak intelektualnym i duchowym – podkreślił bp Damian Bryl.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |