Fot. TT Ryszard Czarnecki

Warszawa: satanistyczne symbole i pioruny na kościele św. Barbary

W nocy z soboty na niedzielę na murach kościoła św. Piotra i Pawła w parafii św. Barbary w Warszawie nieznani sprawcy wymalowali czerwoną farbą dziesięć odwróconych krzyży i symbole Strajku Kobiet.

– Bazgroły pojawiły się m.in. na drzwiach kościoła, filarach i tablicach pamiątkowych, wmurowanych w ściany świątyni, w tym na wspomnieniu poprzednich proboszczów parafii oraz tablicy z powstańczą kotwicą – podaje warszawa.gosc.pl.

Kaplica św. Barbary istnieje od 1782 r. W latach 1883−1886 wzniesiono w jej sąsiedztwie nowy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, całkowicie zniszczony w 1944 r.

W sierpniu teren kościoła w związku z sąsiedztwem Dworca Głównego i Politechniki Warszawskiej stał się prawdopodobnie miejscem jednych z najcięższych walk w czasie powstania. Pamiątką po tych zdarzeniach są ślady pocisków, widoczne na parkanie okalającym teren dzisiejszego kościoła. Po upadku powstania, wypędzeniu kapłanów i mieszkańców, Niemcy zaminowali świątynię na wysokości fundamentów i wysadzili ją w powietrze. Zniszczenie świątyni nastąpiło w stopniu nieporównanym nawet na tle zniszczeń całej Warszawy. Z wyposażenia świątyni ocalały jedynie fundamenty wraz z piwnicami, zniszczone fragmenty głównego ołtarza, oraz ukryte wcześniej w podziemiach figura Św. Franciszka z Asyżu, obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a na terenie przykościelnym – rzeźba Chrystusa i jawnogrzesznicy, dzieło znanego XIX wiecznego rzeźbiarza Faustyna Cenglera, oraz większość „cmentarnych” kapliczek drogi krzyżowej.

Policja prowadzi ustalenia w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze