Warszawa: spotkanie przedstawicieli Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej
Spotkanie przedstawicieli Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej odbyło się 12 stycznia w Warszawie. Rozmawiano o działalności obu organizacji, sprawiedliwym pokoju, wojnie w Ukrainie i możliwościach pomocy poszkodowanym w tym konflikcie, a także o ekumenicznej obecności podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Spotkanie miało miejsce w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
Ze strony Konferencji Kościołów Europejskich (KKE) udział w nim wzięli: prezydent abp Nikita (Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola) i wiceprezydentka bp Dagmar Winter (Kościół Anglii), a także sekretarz generalny ks. Frank Dieter Fischbach i specjalistka ds. programów teologicznych i badawczych Katerina Pekridou. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej obecni byli członkowie prezydium: prezes bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Jarosław M. Jan Opala (Kościół Starokatolicki Mariawitów), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i Iga Zalisz (Towarzystwo Biblijne w Polsce), a także pracownicy biura PRE: dyrektor ks. Grzegorz Giemza, ks. Michał Dmitruk i Weronika Kluza.
Podczas spotkania rozmawiano o konferencji na temat sprawiedliwego pokoju, która odbyła się w ostatnich dniach w Warszawie i była współorganizowana przez Konferencję Kościołów Europejskich i Polską Radę Ekumeniczną w ramach inicjatywy „Ścieżki do pokoju”. Wymieniono się również refleksjami na temat wojny w Ukrainie, a także informacjami dotyczącymi pomocy osobom poszkodowanym przez tę wojnę.
Uczestnicy spotkania rozmawiali też o rozpoczynającej się w styczniu prezydencji Polski w Unii Europejskiej i ewentualnych inicjatywach ekumenicznych, które, jak zaznaczono, można podjąć w tym kontekście.
>>> Spotkanie Zespołów Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego
Ponadto dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza opowiadał o inicjatywach Rady, takich jak Gościnny Kościół czy EkoKościół, a dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Jadwiga Zalisz mówiła o przekładzie ekumenicznym Biblii czy projektach tej instytucji, takich jak „Pomoc dla Ukrainy” czy „Biblia w każdej więziennej celi”.
Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 115 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz ponad 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.
>>> Watykanista: 2025 rokiem dialogu ekumenicznego
W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Kościół rzymskokatolicki nie wchodzi w skład Rady ale współpracuje z tym gremium, np. przygotowując obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i opracowując wspólne dokumenty, np. o świętowaniu niedzieli czy o uchodźcach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |