fot. PAP/Mateusz Marek

Warszawa: spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich

Budowanie przestrzeni spotkania dla liderów świeckich, jedności między nimi, wybór tematów dla refleksji ekspertów czy współpraca świeckich i duchownych stanowiły główne tematy spotkania Rady ds. Apostolstwa Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski.

Odbyło się ono 17 grudnia w Sekretariacie KEP. Przewodniczącym Rady podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP na Jasne Górze wybrany został bp Grzegorz Suchodolski. – Dzisiaj odbyło się spotkanie konsultacyjne, służące wypracowaniu pewnej metody działania Rady KEP do spraw Apostolstwa Świeckich. Od niespełna miesiąca jestem jej nowym przewodniczącym po arcybiskupie Adrianie Galbasie. Spotkaliśmy się w małym gronie sześciu osób. Niektórzy już byli do tej pory w Radzie, inni to nowi kandydaci do niej, którzy są liderami świeckimi w różnych obszarach działalności Kościoła w Polsce. Zastanawialiśmy się przede wszystkim nad tym, jakie powinny być cele Rady i zakres jej działania. Odkryliśmy trzy nasze najważniejsze istotne cele – mówi KAI bp Grzegorz Suchodolski. 

>>> Nie tylko kapłani. O współodpowiedzialności świeckich za Kościół [MISYJNE DROGI]

Pierwszym z omawianych celów było stworzenie przestrzeni spotkania liderów świeckich w Kościele w Polsce – liderów zarówno wspólnot, ruchów, jak też liderów świeckich posługujących na różnych poziomach życia diecezji i parafii. Celem jest budowanie przestrzeni jedności pomiędzy liderami świeckimi. Drugim celem był wybór tematów do meta refleksji – obszarów, którymi dzisiaj Rada powinna zająć się w gronie eksperckim, żeby pokazać, jak powinna wyglądać rola lidera świeckiego w Kościele w Polsce. Priorytetem jest współpraca liderów świeckich z osobami duchownymi, zwłaszcza w rozumieniu Kościoła synodalnego.

Fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Trzeci omawiany obszar to inicjatywy Kościoła w Polsce, nad którymi Rada ds. Apostolstwa Świeckich powinna czy mogłaby podejmować patronat.

„Chodzi o to, żeby nie tyle chronić te inicjatywy pod parasolem Kościoła, ale też wskazywać, że ma to pewne namaszczenie Kościoła, Konferencji Episkopatu Polski” – wyjaśniał bp Suchodolski podkreślając, że dzisiejsze spotkanie miało wymiar konsultacyjny.

20 stycznia 2025 r. zaplanowane jest spotkanie wszystkich obecnych członków Rady ds. Apostolstwa Świeckich, którzy dotychczas pracowali w tym gremium oraz nowych zaproponowanych osób.

W dzisiejszych konsultacjach z Przewodniczącym Rady w Sekretariacie KEP wzięli udział: dwóch dotychczasowych członków Rady – red. Judyta Syrek i prof. Aleksander Bańka; a także przedstawiciele liderów świeckich działających w Polsce wspólnot: Marcin Zieliński, lider wspólnot charyzmatycznych w Polsce; Andrzej Dubiel, organizator rekolekcji dla chrześcijańskich i katolickich artystów oraz Szymon Czyszek reprezentujący środowisko Rycerzy Kolumba.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze