fot. PAP/Piotr Nowak

Warszawa: upamiętnienie powstańczych wydarzeń na Woli

Na warszawskiej Woli odbyły się w piątek wieczorem uroczystości w hołdzie ludności cywilnej, która 78 lat temu straciła tu życie z rąk okupantów. To kolejny element obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia 1944 r. zapisał się tragicznie na kartach historii stolicy. Tego dnia rozpoczęła się rzeź Woli. Tysiące cywilnych mieszkańców Warszawy – mężczyzn, kobiet i dzieci – zostało zamordowanych przez Niemców w odwecie za rozpoczęcie Powstania. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, jak co roku, zorganizowano uroczystości na Skwerze Pamięci przy skrzyżowaniu ul. Leszno i al. „Solidarności”.

>>> Benedyktynki i redemptoryści – w czasie powstania warszawskiego nie zrezygnowali ze swojej misji

Metodyczna zbrodnia

Spotkaliśmy się, jak co roku, przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, aby pokazać naszą pamięć o najtragiczniejszym wydarzeniu Powstania Warszawskiego. Historycy podkreślają, że nie była to rzeź, ale napad dzikiej furii, metodyczna zbrodnia, jedna z największych masakr ludności cywilnej dokonanych podczas II Wojny Światowej. Między 5 a 7 sierpnia na Woli zginęło ponad 50 tys. ludzi, z czego prawdopodobnie 45 tys. – 5 sierpnia. W tym strasznym dniu co dwie sekundy ginął tu człowiek. Dlatego powtarzamy: nigdy więcej wojny! Niestety napaść Rosji na Ukrainę pokazuje, że bestialstwo oprawców jest ponadczasowe – powiedziała podczas uroczystości zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

fot. PAP/Piotr Nowak

Ze Skweru Pamięci, spod pomnika upamiętniającego rzeź Woli, o godz. 19.00 wyruszył Marsz Pamięci z udziałem mieszkańców Warszawy. Jego uczestnicy przeszli ulicami Okopową, Wolską i Redutową, by dotrzeć do Cmentarza Powstańców Warszawy. Podczas przemarszu wyczytywano nazwiska mieszkańców stolicy, którzy polegli podczas Powstania w 1944 r. Na trasie marszu wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze, zatrzymując się przy miejscach upamiętniających egzekucje Polaków sprzed 78 lat.

Wczorajszy Marsz Pamięci i wcześniejsze uroczystości nie są jedynymi, które mają upamiętnić rzeź Woli. Dziś odrębne wydarzenia organizuje dzielnica. O godz. 10.00 w parku im. Szymańskiego odbędzie się Bieg Pamięci WOLA 1944, a o godz. 17:00 Marsz Pamięci śladami Rzezi Woli. Popołudniowa uroczystość zostanie połączona ze wzmiankami historycznymi o relacjach ocalałych mieszkańców.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze