Warszawa: uroczysta inauguracja Muzeum Historii Polski [+GALERIA]
– Chcemy, by to miejsce było również miejscem dialogu. Dialogu między Polakami oraz dialogu o charakterze międzynarodowym – mówił dyrektor MHP, Robert Kostro. Nowa siedziba Muzeum Historii Polski mieści się w kompleksie muzealnym na Warszawskiej Cytadeli. To jeden z największych budynków muzealnych w Polsce i największa inwestycja państwa polskiego w dziedzinie kultury.
W uroczystej inauguracji Muzeum Historii Polski udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, Agatą Kornhauser – Dudą, premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Obecni byli przedstawiciele Sejmu RP, Parlamentu Europejskiego, władz samorządowych, wojska, środowisk naukowych oraz Kościołów i organizacji religijnych.
Uczestnicy wydarzenia, zebrani w Audytorium MHP wysłuchali „Tańca zbójnickiego” z baletu Karola Szymanowskiego „Harnasie” w wykonaniu pianistów Jacka i Tymoteusza Biesów.
– To wspaniały gmach, w którym chciałbym serdecznie wszystkich Państwa przywitać – powiedział dyrektor MHP, Robert Kostro. Jako podkreślił muzeum dysponuje największą w Polsce przestrzenią wystawy stałej i roztacza się z niego najpiękniejszy widok na Warszawę. Poinformował, że zbiory muzeum liczą 60 tys. zabytkowych obiektów, które w razie zagrożenia osłonięte zostaną w podziemnym bunkrze. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu, podkreślił szczególny wkład ministra Piotra Glińskiego. Zaprosił też zebranych do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego MHP.
– Jest to największe, najpiękniejsze i najnowocześniejsze muzeum w Polsce. Wyobrażam sobie już te tłumy młodzieży ze szkół w całej Polsce, które będą tu przyjeżdżać, by poznawać historię – mówił prezydent RP, Andrzej Duda. Przypomniał też postać śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – To było jego marzenie, jego idea. Uważał to za jedno z najważniejszych zadań, które powinni zrealizować ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za Rzeczpospolitą – dla przyszłych pokoleń – podkreślił.
Przypomniał, że gmach muzeum mieści się w miejscu szczególnie ważnym dla polskiej historii – na Cytadeli Warszawskiej, symbolu próby zniewolenia Polaków, gdzie więziono i mordowano tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. – Ostatecznie to miejsce oglądało wielkie zwycięstwo patriotów w 1918 r. oraz zwycięstwo nad Rosją Sowiecką w 1920 r. – mówił.
– Ten obiekt będzie kształtował przyszłą Rzeczpospolitą – powiedział prezydent Duda zwracając uwagę na ważną umiejętność patrzenia w przyszłość przez pryzmat dobrze udokumentowanej przeszłości. Niech żyje Polska! – zakończył swoje przemówienie Andrzej Duda.
– Historia jest nie tylko nauczycielką życia. Prawdziwie opowiedziana historia, to oręż do walki o przyszłość Rzeczypospolitej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał trudną historię powstawania muzeum, które formalnie powołane zostało do istnienia w 2006 r., aż do 2015 r. jednak brakowało woli i środków na jego realizację. Mówił o pięknie i znaczeniu polskiej historii – również dla Europy i świata. Przywołał m.in. Bitwę Warszawską, ruch „Solidarności”, postać św. Jana Pawła II. Podkreślił, że powstanie muzeum to krok na drodze odbudowywania znaczenia Rzeczypospolitej.
– Muzeum to jest największą inwestycją państwa polskiego w dziedzinie kultury – powiedział minister Piotr Gliński. – Dokładnie tak powinno wyglądać miejsce, które będzie mieścić w sobie opowieść o historii tysiąca lat państwa i narodu. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w powstanie MHP.
Dyrektor Muzeum, Robert Kostro, zabierając po raz kolejny głos podkreślił, że historia łączy ale też czasem dzieli. – Chcemy, by to miejsce było miejscem dialogu, a czasem nawet sporu, prowadzonego jednak tak, jak mówił o tym Jan Paweł II – nie w duchu walki jednych przeciw drugim – powiedział. Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o dialog wewnętrzny ale również o wymiarze międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem narodów, które współtworzyły Rzeczpospolitą.
Po wysłuchaniu Poloneza H-dur Ignacego Paderewskiego w interpretacji Tymoteusz Biesa Para Prezydencka dokonała uroczystego wpisu do Księgi Pamiątkowej Muzeum. Następnie w holu głównym Muzeum zainaugurowana została symbolicznie jego działalność.
O godz. 19 w gmachu MHP odbędzie się koncert z okazji otwarcia nowej siedziby. Zabrzmią preludia, mazurki, ballady, scherza, nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera a następnie „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. Transmisja z koncertu będzie dostępna w TVP Kultura oraz w Programie 2 Polskiego Radia.
Już 28 września nocą, od godz. 22 do 24 rozpocznie się przedpremierowe zwiedzanie wystawy czasowej i budynku (obowiązuje rejestracja ma stronie www.muzhp.pl).
Otwarcie Muzeum dla publiczności nastąpi 29 września o godz. 13. Zaplanowany jest trzydniowy „Festiwal otwarcia”, w ramach którego będzie można zwiedzić muzeum indywidualnie i z przewodnikiem (obowiązują bezpłatne wejściówki) a także uczestniczyć w koncertach, debatach, pokazach filmów, spektaklach dla dzieci czy warsztatach.
Dla zwiedzających dostępna będzie wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”, w ramach której obejrzeć będzie można 500 niezwykłych obiektów, m.in. kolekcję ponad dwudziestu pasów kontuszowych, obiekty związane z rozwojem nauki w dawnej Rzeczypospolitej, czy tzw. polską Enigmę, czyli maszynę przeznaczoną do łamania niemieckich szyfrów.
W niedzielę wieczorem, 1 października, odbędzie się koncert „Sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”. Podczas koncertu artystka wykona interpretacje ulubionych wierszy takich poetów jak Wisława Szymborska, Adam Asnyk, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.
Nowa siedziba Muzeum Historii Polski będzie działać w nowej siedzibie na warszawskiej Cytadeli to jeden z największych budynków muzealnych w Polsce. Imponujący gmach o powierzchni ponad 44 tys. m kw. pomieści m.in. salę wystaw czasowych (1400 m kw.) oraz przestrzeń przyszłej wystawy stałej (7300 m kw.). Zaprojektowany został przez pracownię WXCA. Budowa ruszyła w 2016 roku. Wcześniej na Cytadeli Warszawskiej powstało Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wszystkie obiekty tworzą w tym miejscu wielki, nowoczesny kompleks muzealny.
Galeria (10 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |