PAP/Andrzej Lange

Warszawa: uroczystości w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Msza św. w intencji ofiar wydarzeń z grudnia 1981 oraz wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej to główne punkty zorganizowanych we wtorek stołecznych uroczystości w hołdzie ofiarom komunizmu w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989 odbyła się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Odznaczenia przyznano 27 osobom oraz pośmiertnie sześciu opozycjonistom.

>>> 41 lat temu wprowadzono stan wojenny

Krzyż Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

PAP/Mateusz Marek

Ceremonia wręczenia odznaczeń była częścią programu zorganizowanych w Muzeum uroczystości w hołdzie ofiarom komunizmu w 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Rozpoczęły się one o godz. 11.00 Mszą św. pod przewodnictwem biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza w intencji ofiar stanu wojennego, więzionych i pokrzywdzonych w latach 1981-89. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod murem pamięci na dziedzińcu Muzeum, a uroczystości zakończył koncert Janusza Radka „Biało-czerwona wolność”.

Prezydent Andrzej Duda pod krzyżem papieskim upamiętnił ofiary stanu wojennego

Na placu Piłsudskiego w Warszawie, pod krzyżem upamiętniającym pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski prezydent Andrzej Duda zapalił świecę, oddając hołd ofiarom stanu wojennego w 41. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne. – Oddajemy im dzisiaj hołd, pochylając głowy i zapalając to Światło Wolności w wolnej i niepodległej Polsce, która powstała z ich krwi – powiedział prezydent.

PAP/Andrzej Lange

Prezydent dostawił swoją świecę do biało-czerwonego krzyża ułożonego z już zapalonych świec. Następnie w krótkim przemówieniu przypomniał, że ofiarami stanu wojennego byli ci, którzy sprzeciwili się wypełnianiu rozkazów moskiewskiego reżimu, którego przedstawicielami byli członkowie ówczesnej partii komunistycznej w Polsce.

„Sprzeciwili się i wielu z nich w tamtych dniach stanu wojennego i później, przez całe lata, aż do zwycięstwa przełomu lat 80. i 90., zwycięstwa Solidarności, zapłaciło niestety w wielu przypadkach życiem za swoją odwagę, niezłomność i determinację w walce o wolną Polskę – poczynając od górników kopalni „Wujek” poległych od kul milicji, poprzez tych, którzy potem zostali zamordowani przez SB i milicję, czy to otwarcie, czy to skrytobójczo” – mówił Andrzej Duda.

Jak wspomniał, ofiarami stanu wojennego byli zarówno członkowie Solidarności, jak i zwykli ludzie przychodzący na demonstracje i pokazujący swoje wolnościowe przekonania, ale i „księża, którzy niezłomnie wspierali polskie społeczeństwo, domagając się, tak jak wszyscy tego chcieli – chleba, wolności i wolnej Polski”.

„Oddajemy im dzisiaj hołd, pochylając głowy, zapalając znicze i to Światło Wolności – zapalając je w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce, która powstała z ich krwi, wstała z ich ofiary” – dodał prezydent.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, złożony ze świec krzyż umieszczony jest pod krzyżem papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który to krzyż ustawiony na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, upamiętnia też „początek zwycięstwa, bo także i z tej krwi, z tej śmierci, narodziło się ostateczne zwycięstwo Polski wolnej i niepodległej”.

Stan wojenny

Dziś przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. Ten stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 r. Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze