PAP/Andrzej Lange

Warszawa: w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej upamiętniono kapelanów katyńskich

W sobotę w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą kapelanów Kościołów rzymskokatolickiego oraz greckokatolickiego zamordowanych przez Sowietów m.in. w Katyniu. Nad nazwiskami umieszczono napis – Vinctis non Victis (Pokonanym niezwyciężonym).

Odsłonięcie i poświecenie tablicy upamiętniającej kapelanów zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej poprzedziła eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. „W homilii bp Lechowicz powiedział, że tablica będzie 'przypominała prawdę o polskich duchownych, heroicznie świadczących o wierze i kierujących się miłością aż do końca. Będzie też wołaniem o sprawiedliwe, to znaczy oparte na prawdzie, spojrzenie na Kościół i jego rolę w historii i teraźniejszości naszego narodu'” – przekazano w komunikacie opublikowanym na stronie ordynariatu polowego WP.

>>> Kapelani katyńscy – ich rola w obozach była wyjątkowa

Vinctis non Victis

Duchowny powiedział, że tablica będzie także przypomnieniem, że „eliminacja Boga z życia ludzi zawsze kończy się źle nie dla Boga, ale dla człowieka i społeczeństwa”. Zastrzegł, że tę prawdę trzeba wciąż przypominać, „bo mimo zmieniających się czasów pokusa zastępowania prawdziwego Boga stworzonymi przez ludzi bożkami wciąż daje znać o sobie”.

„Na czarnej, marmurowej tablicy znajduje się 26 nazwisk duchownych katolickich oraz kapłana z Kościoła greckokatolickiego zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Nad nazwiskami umieszczono napis Vinctis non Victis (Pokonanym – Niezwyciężonym) i oznaczenia kołnierzy munduru (tzw. łapki) z przedwojennego korpusu duszpasterstwa wojskowego” – czytamy w komunikacie.

Przekazano, że „w uroczystości uczestniczyło liczne grono wiernych, m.in. rodziny zamordowanych kapelanów katyńskich, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych: policji, straży granicznej i straży ochrony kolei”. „Byli także reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów, Poczty Polskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego oraz Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, inicjatora uroczystości” – dodano.

PAP/Andrzej Lange

Zbrodnia katyńska

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze