fot. archidiecezja białostocka

Warsztaty dla księży: „Żywa wspólnota wiary – duszpasterze i wierni w parafii”

W dniach 18-19 lutego w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbyły się warsztaty duszpasterskie dla księży pod hasłem: „Żywa wspólnota wiary – duszpasterze i wierni w parafii”. W ramach programu stałej formacji kapłańskiej, księża dyskutowali na temat współpracy duszpasterzy i wiernych świeckich, szczególnie w ramach parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych.

Zgromadzonych kapłanów oraz zaproszonych gościnnie członków rady parafialnej z Moniek przywitał abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Dziękując za przybycie, podkreślił, że działalność parafialnych rad duszpasterskich trzeba postrzegać w kontekście uczenia się współodpowiedzialności za parafię.

„Parafialna rada duszpasterska jest głosem doradczym, ale proboszcz powinien poważnie rozważyć propozycje rady, m.in. na drodze rozeznania. Proboszcz nie może traktować rady w sposób przedmiotowy. W Kościele nie ma demokracji, jest posłanie, a synodalność oznacza po prostu normalność” – mówił.

fot. archidiecezja białostocka

W pierwszej części spotkania bp Henryk Ciereszko wprowadził zgromadzonych w tematykę, odwołując się do definicji parafii jako „wspólnoty wiernych, która zgromadzona wokół kościoła parafialnego i proboszcza, realizuje misję Kościoła na określonym terytorium”.

Odnosząc się do prawa kościelnego i dokumentów Kościoła wskazał na cztery funkcje parafii: funkcję duszpasterską, liturgiczną, społeczną oraz funkcję wychowawczą. Wyjaśniał, że odgrywa ona kluczową rolę w życiu wspólnoty wierzących, będąc miejscem, gdzie wierni mogą spotkać się z Bogiem i z innymi ludźmi, wzrastać w wierze, uczestniczyć w życiu sakramentalnym i liturgicznym Kościoła; parafia umożliwia także indywidualne i wspólnotowe przeżycie duchowe oraz kształtowanie więzi między wiernymi. Podkreślał znaczenie dobrej współpracy kapłanów i wiernych świeckich, a także współodpowiedzialność za głoszenie Ewangelii.

Następnie ks. dr Ireneusz Korziński przedstawił wyniki przeprowadzonej w ostatnim czasie ankiety dotyczącej współpracy duchownych z wiernymi świeckimi w archidiecezji białostockiej. Ankieta została przygotowana przez archidiecezjalny Zespół ds. stałej formacji kapłańskiej.

fot. archidiecezja białostocka

Ksiądz dr Karol Kondracikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Białostockiej, przybliżył podstawy funkcjonowania parafialnych rad duszpasterskich. Wskazując na współczesny kontekst ich funkcjonowania, zaznaczał, że „właściwie celebrowana liturgia, osobista modlitwa i życie Słowem Bożym powinno stać u początku wszelkich inicjatyw duszpasterskich, także powoływania parafialnej rady duszpasterskiej”. Stwierdził także, że istotne jest rozeznanie, aby z oddaniem wypełniać to, co należy do posługi święceń, zaś to, co niekoniecznie muszą robić księża – oddelegować świeckim.

Przypomniał, że skład rady duszpasterskiej powinien odzwierciedlać strukturę religijno-społeczną i terytorialną wspólnoty parafialnej: rada duszpasterska powinna być wspólnotą osób, które stawiają sobie za cel rozwój parafii poprzez działalność apostolską wśród ogółu parafian.

Prelegent, omawiając tryb powoływania rad oraz zakres ich kompetencji, podkreślał, że ustanowienie parafialnej rady duszpasterskiej nie zwalnia proboszcza od odpowiedzialności za poziom duszpasterstwa parafialnego, podobnie nie może on scedować na radę duszpasterską obowiązków z nim związanych.

fot. archidiecezja białostocka

O praktycznej działalności rady duszpasterskiej i rady ekonomicznej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach opowiedział proboszcz, ks. kan. Wojciech Wojtach wraz z członkami rady.

Ksiądz proboszcz przedstawił specyfikę tej miejsko-wiejskiej parafii, jej przekrój społeczny oraz różnorodność oczekiwań wiernych wobec parafii.

Zauważył, że współpraca dwóch rad w parafii: duszpasterskiej i ekonomicznej stanowi ważny postulat dobrze działającego duszpasterstwa parafialnego. Ich obecność w strukturze parafii stanowi konkretny przykład i potwierdzenie ważnej roli wiernych świeckich w życiu wspólnoty parafialnej. „Te dwa organy doradcze mogą również przyczynić się do ożywienia życia apostolskiego w parafii i być niezwykłą szansą nowych inicjatyw, tak duszpasterskich, jak i ekonomicznych” – mówił ks. Wojtach.

Członkowie rady opowiedzieli o konkretnych inicjatywach podejmowanych przez zespoły: duszpasterski, charytatywny oraz katechetyczny, działające w ramach monieckiej rady duszpasterskiej.

Wielokrotnie zostało podkreślone, że wspólnota parafialna otwiera się na potrzeby lokalnej społeczności, współpracując z innymi organizacjami i instytucjami, aby skuteczniej działać na rzecz wspólnego dobra.

fot. archidiecezja białostocka

Członkowie rady, którzy sami uczestniczą w formacji duchowej, podkreślali również swoją misję inspirowania i motywowania innych do aktywnego zaangażowania się w życie Kościoła. „Zachęcamy innych do uczestnictwa w różnorodnych inicjatywach i grupach działających na terenie parafii, a działa ich osiemnaście. Dzięki temu wspólnota parafialna staje się miejscem, gdzie każdy może odkryć i rozwijać swoje talenty oraz dary duchowe, które służą budowaniu wspólnoty Kościoła” – mówiła członkini rady.

Drugą część spotkania stanowiła praca w grupach, połączona z dzieleniem się duszpasterskimi doświadczeniami w podejmowanym temacie warsztatów (osiągnięcia, trudności, wyzwania, projekty i propozycje).

Po pracy w grupach miała miejsce prezentacja jej wyników i podsumowanie, w którym bp Henryk Ciereszko poskreślał potrzebę słuchania i otwarcia się na to, co mają do powiedzenia świeccy, którzy mogą wspomóc duszpasterzy w ich działaniach ewangelizacyjnych i okołoewangelizacyjnych. Zauważył również potrzebę współpracy kapłanów między sobą.

Coroczne warsztaty dla kapłanów archidiecezji białostockiej dotyczą aktualnych zagadnień i problemów duszpasterskich oraz są okazją do poszerzania wiedzy i wypracowania wspólnych stanowisk i postulatów do przyszłej realizacji w duszpasterstwie. W tegorocznych warsztatach uczestniczyło w sumie ponad 300 księży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze