fot. PAP/EPA/INACIO ROSA

Watykan: 24 listopada przekazanie symboli ŚDM z Lizbony do Seulu. Znamy logo

W niedzielę 24 listopada podczas mszy św., którą papież Franciszek odprawi na placu św. Piotra w Watykanie, młodzież z Lizbony przekaże młodzieży z Seulu symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż Młodych i ikonę Maryi – Salus Populi Romani.

Zapowiedział to prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia kard. Kevin Farrell podczas konferencji prasowej w Watykanie prezentującej stan przygotowań do ŚDM w stolicy Korei Południowej w 2027 roku. „Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lat wielu młodych ludzi, nawet tych, którzy nigdy nie uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży, odbędzie podróż, głównie wewnętrzną, aby spotkać się w Azji z następcą Piotra i aby razem odważnie świadczyć o Chrystusie” – powiedział amerykański purpurat.

>>> Korea Południowa: ponad 50 tys. chrztów w zeszłym roku

Mały Kościół pełen żywotności

Podkreślił, że w Korei katolicy stanowią 11 procent mieszkańców. „Chociaż Kościół jest mniejszością, to jest pełen żywotności i wszelkiego rodzaju inicjatyw, wzbogacony heroicznym świadectwem wielu męczenników, z którego nadal emanuje bardzo silne światło wiary i nadziei, docierające do wszystkich wierzących na całym świecie” – wskazał kard. Farrell.

fot. PAP/EPA/ANDRE KOSTERS

Zauważył, że ŚDM wraca do Azji po spotkaniu w Manili w 1995 roku i stwierdził, że „naturalna otwartość Azji na współistnienie kultur, dialog i komplementarność będzie wielką pomocą dla młodych pielgrzymów na ich drodze formacji do stania się przyszłymi posłańcami pokoju w świecie tak rozdartym przez konflikty i sprzeczności”. Wyraził przekonanie, że „dynamiczny kontekst azjatycki sprawi, że młodzi ludzie zastanowią się nad dialogiem między wiarą a nowoczesnością. W tle są wyzwania o zasięgu globalnym, z którymi młodzi ludzie mają do czynienia dzisiaj: pomyślmy o utracie sensu, który często charakteryzuje życie w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach, o rewolucji cyfrowej, kryzysie klimatycznym, nierównościach ekonomicznych”.

„Pielgrzymka na ŚDM w Seulu 2027 będzie czymś więcej niż zwykłym spotkaniem” – podkreślił arcybiskup tego miasta Peter Soon-taick Chung, przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego tego wydarzenia. Wskazał, że „będzie to znacząca podróż, podczas której młodzi, zjednoczeni z Jezusem Chrystusem, zastanowią się i porozmawiają o nowoczesnych wyzwaniach i niesprawiedliwościach, z którymi muszą się zmierzyć”. Będzie to „wielkie święto, które pozwoli każdemu doświadczyć tętniącej życiem i pełnej energii kultury stworzonej przez młodych Koreańczyków”. Ponadto „poprzez tę uroczystość młodzi Koreańczycy będą mieli cenną okazję do zaangażowania się i dzielenia się troskami i pasjami swoich rówieśników. Poprzez tę wspólną podróż, pielgrzymi z ŚDM staną się odważnymi misjonarzami, zainspirowanymi do przeżywania radości Ewangelii, którą odkryli”.

Akcja „ofiarowania miliarda różańców”

Hierarcha przypomniał, że „Kościół katolicki w Korei jest świadectwem dobrowolnej i dynamicznej wiary swoich pierwszych wiernych, którzy przyjęli ziarna Ewangelii bez pomocy misjonarzy, prowadzeni przez Ducha Świętego”.

„W 2027 roku wielu młodych ludzi z całego świata spotka się z młodymi wierzącymi w Korei, którzy odziedziczyli niezachwianą wiarę swoich przodków. Razem rozpalą na nowo pełna pasji żarliwość w wierze. W czasach prześladowań pierwsi wierzący w Korei wysyłali do papieża serdeczne listy, w których gorąco prosili o misjonarzy, aby zachować wiarę i zjednoczyć się z Kościołem powszechnym. Apel ten skłonił papieża Grzegorza XVI do ustanowienia wikariatu apostolskiego w Chosun i wysłania misjonarzy, umożliwiając w ten sposób rozkwit wiary pomimo prześladowań. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku pierwotnego Kościoła koreańskiego, papież po raz kolejny z radością przyjął prośbę naszego Kościoła, zapraszając młodych ludzi z całego świata do włączenia się w pielgrzymkę ŚDM, uczestnicząc w ŚDM Seul 2027” – powiedział abp Chung.

Z kolei koordynator generalny ŚDM w Seulu bp Paul Kyung Sang Lee zapewnił, że młodzi katolicy koreańscy „są otwarci na dialog międzyreligijny i dążą do harmonijnego i pokojowego współżycia”. Mówiąc o przygotowaniach do seulskiego spotkania, w czasie którego podzielą się oni swoim duchowym dziedzictwem z młodymi ludźmi na całym świecie, stwierdził, że „rozpoczęły się już na dobre”. Nie tylko powołano komitet organizacyjny, ale także utworzono grupę młodych ludzi, której zadaniem będzie szerzenie duchowości Światowych Dni Młodzieży. W lutym br. rozpoczęła się akcja „ofiarowania miliarda różańców”. Tego odbył się koncert w dziedzińcu katedry Myeongdong, aby promować autentyczne rozmowy wśród młodzieży. Od jesieni w 19 dekanatach archidiecezji seulskiej odbywać się będą Msze i spotkania dla młodzieży. Na maj przyszłego roku zaplanowano diecezjalny festiwal młodych. A „poprzez nagrody Tajemnica Życia zachęcamy młodych naukowców zajmujących się duchowością chrześcijańską do dzielenia się swoim wkładem naukowym z Kościołem powszechnym i społecznością światową”, wyliczał biskup pomocniczy w Seulu.

Papież chce wrócić do Korei

Odpowiadając na pytania dziennikarzy kard. Farrell wyjaśnił, że wybór Korei Południowej na gospodarza ŚDM związany jest z tym, że choć impreza ta odbywała się na całym świecie, to papież Franciszek był szczególnie zainteresowany jej zorganizowaniem „na dwóch kontynentach: po pierwsze Azji, po drugie w Afryce”.

„Papież chce otworzyć się na cały świat: jest zbyt wiele konfliktów i podziałów, a Ojciec Święty chciałby nas prowadzić do wzajemnego dialogu. Nie po to, żeby nawracać ludzi, ale żeby pokazać, że wszyscy możemy żyć razem, szanując się nawzajem, szanując kulturę i przekonania [ludzi żyjących] w każdym miejscu” – tłumaczył prefekt Dykasterii ds. Świeckich.

Przypomniał, że w 2014 roku papież odwiedził Koreę Południową i chce tam wrócić”. Podkreślił, że „katolicy w Korei są znani ze swojej niezłomności w wierze, wycierpieli więcej niż jakikolwiek inny kraj w Azji”. Kościół ten „został bez księży, ewangelizowali go świeccy, Koreańczycy, i dlatego papież w głębi serca poczuł potrzebę powrotu do Azji, do Korei”.

„Żyjemy w tak zsekularyzowanym świecie, że istnieje duże ryzyko, że młodzi ludzie popadną w zniechęcenie i stracą wiarę w Boga, a te ŚDM są okazją, aby przypomnieć młodym ludziom, że ewangelizacja nie oznacza [tylko] nauczania dziesięciu zasad, którymi należy się kierować w życiu (…) ale także uczenie ludzi życia według Słowa Bożego” – zaznaczył kard. Farrell.

Pytany o możliwość podróży papieża do Korei Północnej, odpowiedział, że zależy to od otrzymania stamtąd zaproszenia. Zaś abp Chung stwierdził, że „choć sytuacja międzynarodowa i relacje między dwoma państwami koreańskimi nie są sprzyjające”, to „jeśli tylko będzie to możliwe”, na ŚDM w Seulu zostaną zaproszeni także młodzi Koreańczycy z Północy.

Logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu

Zaprezentowane podczas konferencji prasowej logo ŚDM jest ścisłym nawiązaniem do hasła. Odzwierciedla motyw przewodni spotkania w stolicy Korei Południowej i będzie wykorzystywane w oficjalnych dokumentach, zdjęciach i wydarzeniach związanych z przeżywaniem drogi na ŚDM w Seulu w 2027 roku.  

Pośrodku logo znajduje się krzyż w kolorze czerwono-niebieskim. Jest to Krzyż Zwycięstwa Jezusa nad światem. Czerwona linia krzyża wznosząca się oznacza Stwórcę w niebie, niebieska linia oznacza Ziemię, a w połączeniu te dwie linie tworzące Krzyż oznaczają wypełnienie się Bożej woli na ziemi. Krzyż Zwycięstwa oznacza, że słowa Jezusa Jam zwyciężył świat wypełnią się mocą Ducha Świętego w całym wszechświecie.

fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Żółte koło znajdujący się za krzyżem symbolizuje Ducha Świętego. Oznacza chwałę Zmartwychwstałego Chrystusa, nasze światło i nadzieję. Litery tworzące w alfabecie koreańskim (Hangeul) słowo Seul w tradycyjnej koreańskiej kaligrafii (pismo bambusowe) układają się w skrót WYD (World Youth Day – Światowe Dni Młodzieży). Krzyż Zwycięstwa jest połączony z czarnym kółkiem po prawej górnej części i symbolizuje młodzież.

Zgodnie z interpretacją organizatorów logotyp wzięty w całości wyobraża młodego człowieka gotowego nieść swój krzyż za Jezusem. Cechuje go mocna, dynamiczna wiara, która pozwala odważnie wyciągnąć ręce do Krzyża i stanąć na nogi, by pełnić Bożą wolę w tym świecie.Również tradycyjne kolory Korei zostały harmonijnie wykorzystane w logo. Czerwony symbolizuje męczeńskiego ducha przodków, niebieski – energię młodych ludzi. Czarny oznacza niepewny czas przyszłości przed młodymi ludźmi, żółty z kolei symbolizuje chwałę Ducha Świętego i zwycięstwo Chrystusa, które będzie dane młodym ludziom. 

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka inspiracją do powstania logo ŚDM w Seulu był obraz „Góra Inwang po deszczu w Seulu” malarza Chosuna Kima Jae Jungsuna (1676 -1759), którego twórczość stanowi unikalny przykład kultury koreańskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze