Wizyta papieża Franciszka w Szwecji. PAP/EPA.

Watykan: anglikanie zadowoleni z ekumenicznego przyspieszenia Franciszka

Papież przyjął dziś na audiencji przedstawiciela Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej abp. Davida Moxona, który kończy swoją misję w Watykanie i powraca do rodzimej diecezji w Nowej Zelandii. Uważa on, że minione cztery lata były czasem ogromnego przyspieszenia w stosunkach ekumenicznych między dwiema wspólnotami a ekumeniczny bilans obecnego pontyfikatu jest bardzo pozytywny.

Zdaniem abp. Moxona dotyczy to przede wszystkim praktycznej współpracy na polu ewangelizacji i działalności charytatywnej. Ale papież Franciszek wysyła też pozytywne sygnały w sprawach doktrynalnych. Przykładem tego ma być powołanie komisji badającej charakter posługi tzw. diakonis w Kościele pierwotnym. Wbrew jednoznacznym deklaracjom Ojca Świętego przedstawiciel anglikanów w Watykanie uważa ten gest za otwarcie na kapłaństwo kobiet.

„Osobowość papieża, jego teologia, eklezjologia i misjologia mają ogromne znaczenie i przejawiają się w jego otwarciu, gościnności i poszukiwaniu jak najszerszego wspólnego mianownika dla wszystkich chrześcijan” 

– oświadczył abp Moxon. Jednocześnie zaznaczył, że postęp we wzajemnych kontaktach jest też zasługą prymasa Kościoła anglikańskiego, abp. Justina Welby’ego, jego osobowości i misji. „Obaj są świadomi, że posiadamy ogromy skarb, który jest jednak przechowywany w kruchych naczyniach. I choć czasami miewamy ze sobą ogromne trudności, to jednak Duch Boży daje nam, mimo wszystko, łaskę współpracy, aby je stopniowo przezwyciężać” – powiedział Radiu Watykańskiemu dotychczasowy stały przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej. Abp David Noxon jest jedną z najwybitniejszych postaci anglikanizmu w Nowej Zelandii. Urodził się 6 września 1951 w Palmerston North na południu Wyspy Północnej. W 1979 został ordynowany na pastora anglikańskiego dla diecezji Waiapua a 13 sierpnia 1993 wyświęcono go na biskupa diecezji Hamilton. W 2006 został arcybiskupem diecezji nowozelandzkich, czyli głową Kościoła anglikańskiego w tym kraju, a w 2 lata później – prymasem tamtejszego Kościoła.

4 grudnia 2012 został mianowany stałym przedstawicielem arcybiskupa Canterbury przy Stolicy Apostolskiej i dyrektorem Ośrodka Anglikańskiego w Rzymie, w związku z czym ustąpił z urzędu prymasa Nowej Zelandii. Obecnie, po zakończeniu kadencji, wróci do swego kraju, a jego następca będzie anglikański prymas Burundi abp Bernard Ntahoturi, który swój urząd obejmie w październiku br.

foto. PAP/EPA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze