fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan: baldachim Berniniego w Bazylice św. Piotra już po konserwacji

Po ośmiu miesiącach renowacji monumentalny baldachim z brązu w Bazylice św. Piotra zostanie odsłonięty w niedzielę 27 października. Uroczysta inauguracja nastąpi podczas Mszy św. na zakończenie zwołanego przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Słynny baldachim jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego (1598-1680), najwybitniejszego artysty epoki baroku. Został wykonany w latach 1624-1633. Znajduje się pod kopułą Bazyliki św. Piotra oraz nad ołtarzem głównym bazyliki, a zatem nad grobem św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża i patrona świątyni. „Stąd też ta renowacja ma również wielką wartość symboliczną”, powiedział archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Mauro Gambetti. Za zadaszonym rusztowaniem o wysokości 20 metrów baldachim został oczyszczony i odświeżony na Rok Święty 2025.

Prace zakończono znacznie wcześniej, niż zakładano. Już wcześniej zakład konserwacji tej świątyni, Fabryka św. Piotra ostrożnie obiecywał odsłonięcie „przed otwarciem Drzwi Świętych” 24 grudnia, co zapoczątkuje całoroczne wydarzenie pielgrzymkowe w Rzymie.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Kard. Gambetti powiedział, że odrestaurowany baldachim jest symbolem piękna, które ma odzwierciedlać Kościół. Według inżyniera Alberto Capitanucciego, kierownika wydziału konstrukcyjnego bazyliki św. Piotra, prace rozpoczynano „z wieloma obawami”, ponieważ dostęp do baldachimu z jego delikatnymi detalami zawsze był utrudniony. Nie było jednak żadnych opóźnień w pracach, ani wypadków na rusztowaniu, które ma wysokość dziesięciopiętrowego domu.

Po raz ostatni baldachim był restaurowany w 1758 roku. Prace mające na celu usunięcie narosłego przez 250 lat brudu, kurzu i tłuszczu rozpoczęły się w lutym br. Przy renowacji pracował 16-osobowy zespół, w którym około połowę stanowiły kobiety. Koszty renowacji w wysokości około 700 tys. euro pokrywa w całości amerykańskie stowarzyszenie katolików Rycerze Kolumba. 

Bernini stworzył baldachim z brązu, marmuru, drewna i złota w latach 1624-1635. Baldachim ma 28 metrów wysokości (tyle, co wysokość nawy środkowej Bazyliki Mariackiej w Krakowie) i waży 63 tony. Ozdobiony jest między innymi aniołami, złotymi pędami laurowymi i herbem rodziny Barberini. Z tej rodziny szlacheckiej pochodził papież Urban VIII (1623-1644), który zamówił to dzieło sztuki.

Jednocześnie jest odnawiana Cathedra Petri – ołtarz w absydzie bazylice św. Piotra. Zakończenie prac nad dziełem z brązu zaplanowano na grudzień. W zespół rzeźb i ozdób, do którego należy także słynny żółto-złoty witraż Ducha Świętego, Bernini włączył tron papieski z pierwszego tysiąclecia. Proste, drewniane krzesło, na którym według legendy miał zasiadać już pierwszy papież, z wyrzeźbionymi z kości słoniowej figurami ojców Kościoła, znajduje się obecnie w zakrystii Ottoboniego w bazylice św. Piotra. Powróci na miejsce 8 grudnia, gdy zostaną zakończone prace konserwatorskie głównego ołtarza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze