Watykan: dalsze postępy w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu
Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje opublikowany dziś Raport Moneyval i zachętę do kontynuowania podjętej drogi – czytamy w komunikacie prasowym Stolicy Apostolskiej.
„Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, Władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu w dalsze podążanie drogą pełnej zgodności z najlepszymi standardami międzynarodowymi i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w Raporcie”- czytamy w watykańskim komunikacie.
Komitet Moneyval jest organem Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, powołano go w 1997 r. W chwili obecnej posiada 28 stałych i 2 tymczasowych członków.
>>> Osoba świecka będzie sekretarzem dykasterii odpowiadającej za watykańskie finanse
Z raportu tej instytucji wynika, że Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Stolica Apostolska uzyskała pięć orzeczeń o „znacznej” skuteczności i sześć o „umiarkowanej” skuteczności; w żadnym przypadku nie wyrażono orzeczenia o „niskiej” skuteczności. Pozytywna ocena Moneyval jest owocem wielu lat pracy, która rozpoczęła się już dawno temu, kiedy Watykan został jego członkiem w 2011 r. Jest to również wynik niedawnego procesu rozwoju i umocnienia Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej.
Moneyval twierdzi, że Instytut Dzieł Religijnych, zwany potocznie „bankiem watykańskim”, wprowadził ważne zmiany w swoim systemie zarządzania i procesach odpowiedniej weryfikacji, czego przejawem była likwidacja w latach 2013-2015 około 800 kont nie powiązanych ze Stolicą Apostolską czy Kościołem katolickim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |