fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Watykan: hinduiści i chrześcijanie promują harmonię wśród różnorodności

„Hinduiści i chrześcijanie promują harmonię pośród różnorodności i pomimo różnic, aby przeciwdziałać „fundamentalizmowi religijnemu, ekstremizmowi, fanatyzmowi, rasizmowi i hipernacjonalizmowi”, które „w różnych częściach świata są przykładami ideologii, które niszczą harmonię i rodzą podejrzenia, uprzedzenia, nieufność, nienawiść i strach wśród ludzi, uniemożliwiając im tworzenie więzi, które podtrzymują ludzkie braterstwo i przyjaźń społeczną”.

Czytamy w tradycyjnym przesłaniu Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego do światowej społeczności hinduistycznej obchodzącej święto Deepavali – „święto świateł”, 31 października tego roku.  Tysiącem świateł ustawionych w oknach i na ulicach hinduiści wyrażają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością. 

W przesłaniu, podpisanym przez kardynała Miguela Ángela Ayuso Guixota, prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego i sekretarza ks. Indunila Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, wskazano na różnorodność, rozumianą jako bogactwo, ale niestety w dzisiejszym świecie postrzeganą jako pretekst do konfliktu.

>>> Watykanista Politi: Synod Biskupów to terapia grupowa dla Kościoła

Różnorodność odrzucona

„Nasze miasta i narody stają się coraz bardziej zróżnicowane ludzie różnych kultur, religii, grup etnicznych, języków i ideologii żyją obok siebie, z wyboru lub przez przypadek, w prawie każdej części świata. Ta różnorodność jest postrzegana przez wielu jako wielkie źródło wzajemnego rozwoju, uczenia się i wzbogacania. Jednocześnie w niektórych częściach świata jest ona również odrzucana, ponieważ jest postrzegana jako potencjalne zagrożenie dla harmonii, a nawet może prowadzić do konfliktu” – czytamy w przesłaniu.

Budowanie harmonii

Następnie Dykasteria przedstawia kilka refleksji na temat tego, w jaki sposób chrześcijanie i hinduiści mogą promować harmonię pośród różnorodności i pomimo różnic. Wskazuje na historię, która pokazuje, że „istoty ludzkie zawsze miały trudności z życiem w harmonii. W rzeczywistości miało to miejsce zawsze, gdy istniała różnorodność i różnice między narodami, czasami skutkujące zarówno wrogimi, jak i mniej wyraźnymi przejawami oporu”. Różnorodność zatem „wzywa do wysiłków na rzecz budowania harmonii”, co więcej, „nasiona harmonii można zasiać i zebrać tylko poprzez poszanowanie różnorodności, oferując wszystkim możliwości rozwoju i integracji społecznej”.

fot. PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

Dyskryminujące ideologie

„W boskim planie różnorodność i różnice nie mają być zagrożeniem dla niczyjej egzystencji, ale darem dla harmonijnego współistnienia. Są one relacyjnymi mozaikami wielopostaciowego gmachu, w którym mogą współistnieć istoty ludzkie wszystkich kolorów, wyznań i kultur. Pokazują również nasze wspólne człowieczeństwo w wielu formach wyrazu. Wzbogacają nas i szanują różnorodność” – podkreślono w przesłaniu zwracając uwagę, że „niestety boska wizja promowania harmonii poprzez moc samego Boga, w i poprzez różnorodność, jest wypierana przez ideologie, które sprzyjają wykluczeniu, dyskryminacji i konformizmowi zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo”. 

>>> Watykan: wybrano nową Radę Synodalną

Ogromny potencjał religii

„Bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest ponowne odkrycie boskiego planu dla ludzkości i pielęgnowanie w naszych wspólnotach, miastach i krajach ducha braterstwa, który jednoczy nas wszystkich jako dzieci Boże oraz jako braci i siostry. W ten sposób będziemy w stanie budować mosty i przezwyciężać wszelkie formy moralnego, ekonomicznego i społecznego zła i dysharmonii” – czytamy w przesłaniu. Jest to „wspólny wysiłek wszystkich” – jednostek, rodzin, instytucji edukacyjnych, mediów, społeczności i narodów, ponieważ „wszyscy muszą pracować nad przełamywaniem stereotypów, promowaniem empatii, wrażliwości i szacunku dla tych, którzy różnią się od nas”. 

Na zakończenie Dykasteria zwraca uwagę, że „religie mają „ogromny potencjał” do tworzenia „warunków sprzyjających harmonii w społeczeństwie, wszyscy przywódcy religijni mają święty obowiązek zachęcania swoich wyznawców do dążenia do harmonii”.

Oparte na indyjskiej mitologii, święto Deepavali (Diwali) wyraża zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią, dobra nad złem. Trzydniowe obchody wyznaczają początek nowego roku, stanowią też okazję do pojednania w rodzinach, szczególnie między braćmi i siostrami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze