
fot. EPA/VATICAN MEDIA
Watykan: jakie będą relacje międzynarodowe za nowego pontyfikatu?
Relacje z Chinami, papieska mediacja na rzecz pokoju na Ukrainie i w Ziemi Świętej to dwa wielkie wyzwania nowego pontyfikatu- uważa włoski watykanista, Andrea Gagliarducci. W piątek, 16 maja planowana jest audiencja Leona XIV dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, podczas której poznamy zapewne jego priorytety dotyczące polityki międzynarodowej.
Gagliarducci oczekuje, że wybór papieża pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych przyczyni się do ocieplenia relacji z jego ojczyzną. Nawiązując do imienia, które przybrał po swym wyborze kard. Prevost przypomina, że Leon XIII był wielkim mediatorem i miał również wpływ na konferencję pokojową w Hadze w 1899 r., w której Stolica Apostolska nie wzięła udziału z powodu sprzeciwu Włoch. Były to czasy kwestii rzymskiej, a Włochy i Stolica Apostolska nie pozostawały w dobrych stosunkach.
Włoski watykanista zauważa, iż w swoim pierwszym wystąpieniu z logii bazyliki watykańskiej Leon XIV pięciokrotnie użył słowa „pokój”, a trzykrotnie mówił o dialogu. Przewiduje, iż utrzyma on na stanowisku sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina. Będzie współpracował z Sekretariatem Stanu, a nie działał równolegle do niego. „Nie należy się spodziewać ponownego wysłania specjalnych wysłanników, takich jak kardynał Zuppi do Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Chin, czy kardynał Gugerotti, który jako nuncjusz został wysłany na Białoruś, aby negocjować z rządem powrót arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza do ojczyzny. Należy raczej spodziewać się jeszcze większej aktywności w sytuacjach, w których Stolica Apostolska może promować pokój, bez jednak osobistych i personalistycznych wystąpień nowego papieża” – uważa Gagliarducci.
>>> Leon XIV do kardynałów: zarówno śmierć Franciszka, jak i konklawe są niczym wydarzenia paschalne
Jego zdaniem głównym tematem dyplomacji nowego papieża będą relacje z Chinami. „Czy nowy papież będzie kontynuował porozumienie w sprawie mianowania biskupów, popierane między innymi przez kardynała Pietro Parolina, sekretarza stanu Watykanu, jako porozumienie duszpasterskie? A przede wszystkim, czy zajmie stanowisko w sprawie mianowania przez Pekin dwóch biskupów w okresie wakatu?” – zastanawia się włoski dziennikarz.
Gagliarducci dodaje, iż już 6 maja Kolegium Kardynalskie wydało oświadczenie na rzecz pokoju, ubolewając, że nie odnotowano postępów w procesie pokojowym na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w wielu innych częściach świata, a wręcz nasiliły się ataki, zwłaszcza na ludność cywilną. Zaapelowało o jak najszybsze doprowadzenie do trwałego zawieszenia broni i bezwarunkowych i bezzwłocznych negocjacji na rzecz pokoju i wezwało wiernych na całym świecie do intensyfikacji modlitw do Pana o sprawiedliwy i trwały pokój.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |