żydzi. fot. EPA/Atef Safadi

Watykan: judaizm należy do rdzenia tożsamości chrześcijańskiej

„Judaizm należy do rdzenia tożsamości chrześcijańskiej” – zaznaczył kard. Kurt Koch. W przesłaniu skierowanym do Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu ds. Konsultacji Międzyreligijnych (IJCIC) przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wskazał na znaczenie judaizmu dla chrześcijan. „Jezus jest i pozostaje synem ludu Izraela; jest On ukształtowany przez tę tradycję. Dlatego Jezusa można naprawdę zrozumieć tylko z perspektywy tych kulturowych i religijnych ram” – podkreślił szwajcarski kardynał kurialny.

Okazją do wystosowania przesłania jest 55. rocznica deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”, którą Kościół katolicki otworzył dialog katolicko-żydowski na Soborze Watykańskim II (1962-1965). „Dokument podpisany 28 października 1965 r. jest „Magna Charta” dialogu żydowsko-katolickiego. „W trakcie swojego `samoupewnienia` podczas Soboru Kościół musiał na nowo przemyśleć także swój stosunek do judaizmu” – przypomniał kard. Koch, który w ramach Rady przewodniczy także Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. „Po tym, jak papież Jan Paweł II mówił o żydach jako o starszych braciach chrześcijan, a papież Benedykt XVI jako o naszych ojcach w wierze, dziś możemy mówić o wspólnocie braci i sióstr żydów i chrześcijan” – zaznaczył. Podkreślając liczne owoce wspólnych kontaktów, kardynał przypomniał o konieczności podążania drogą „głębszego wzajemnego zrozumienia, zawsze we wzajemnym poszanowaniu wspólnych tradycji religijnych”.

>>> Kard. Kurt Koch dla misyjne.pl: ekumenizm i misje stanowią jedno, mają wspólne zadanie 

fot. EPA/ABIR SULTAN

Ze swej strony rabin Noama E. Marans, przewodniczący IJCIC z wielkim uznaniem podkreślił znaczenie „żywego dialogu z Watykanem”. Zwrócił uwagę, że poprzez swoje nauczanie i inicjatywy Kościół katolicki stara się realizować idee „Nostra aetate”. Nowe relacje zostały również wzmocnione i wsparte wizytami papieży w synagogach, miejscach pamięci Holokaustu i wizytami państwowymi w Izraelu.

W obliczu narastającego antysemityzmu przewodniczący IJCIC szczególną uwagę poświęcił niedawnym wypowiedziom papieża Franciszka. „W czasach, gdy wzrasta antysemityzm i fizyczne zagrożenie dla społeczności żydowskiej, Żydzi są niezwykle wdzięczni za stanowczość papieża Franciszka, który wielokrotnie i zdecydowanie występował przeciwko tej pladze” – podkreślił. Rabin wyraził też solidarność z „chrześcijańskimi braćmi i siostrami, którzy na świecie cierpią z powodu poważnych naruszeń wolności religijnej, dyskryminacji i prześladowań”. Zaznaczył, że chrześcijanin nie może być antysemitą ze względu na wspólne korzenie łączące żydów i chrześcijan. Rabin Marans wskazał na „błogosławieństwo przyjaźni” jako drogę dialogu podjętego i opartego na przekonaniu, że „ludzie są stworzeni na obraz i podobieństwo Boże i w ten sposób nasze losy są ze sobą nierozerwalnie związane”.

Z okazji 55-lecia „Nostra aetate” planowano pod koniec października br. zorganizować wspólną konferencję w São Paolo w Brazylii na temat „Stworzeni na obraz Boga. Ochrona godności ludzkiej ”. Miano rozmawiać o bieżących sprawach i uczcić 55. rocznicę powstania tego historycznego dokumentu. Ze względu na pandemię koronawirusa nie udało się zorganizować konferencji i dlatego zdecydowano się na opublikowanie wspólnych przesłań.

Kurt Koch

fot. PAP/Wojtek Jargiłło

Szwajcarski teolog i judaista Christian Rutishauser w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” z wielkim uznaniem odniósł się do przesłania kard. Kocha. Jego zdaniem jest to pierwsza watykańska wypowiedź, która jasno stwierdza, że „judaizm jest rdzeniem tożsamości chrześcijańskiej”. „Do tej pory w naszych relacjach wizerunek korzenia lub więzi rodzinnej zawsze pozostawał taki sam” – zaznaczył. I odwrotnie, zdaniem teologa, żydowscy przedstawiciele wskazywali Kościołowi katolickiemu, że uznanie tego stanowi o konkretnych krokach w kierunku pojednania. „Według żydowskiego rozumienia jest to warunek wstępny dialogu i porozumienia” – dodał.

>>> Kard. Kurt Koch: najgłębsza istota dialogu ekumenicznego polega na wymianie darów [DOKUMENT] 

Międzynarodowy Żydowski Komitet Konsultacji Międzyreligijnych (IJCIC) z siedzibą w Nowym Jorku zrzesza jedenaście różnych organizacji żydowskich o różnych orientacjach. W jego skład wchodzą zarówno duchowni katoliccy, reprezentujący Stolicę Apostolską, jak i przedstawiciele organizacji żydowskich. Komitet, założony w 1970 roku, jest od tego czasu oficjalnym partnerem dialogu watykańskiej Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem, która jest częścią Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem działa od 1974 w ramach Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (do 1988 – Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan). Jej głównym zadaniem jest koordynowanie prac związanych z prowadzeniem dialogu z przedstawicielami judaizmu. Na jej czele stoi z urzędu przewodniczący Rady, którym od 2010 jest kard. Kurt Koch.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze