
fot. PAP/ EPA/GIUSEPPE LAMI
Watykan: kard. Fernández pobłogosławił figurę Marii Róży Mistycznej
Figura Marii Róży Mistycznej została pobłogosławiona w poniedziałek w Watykanie przez kard. Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Kult objawienia maryjnego w Fontanelle został niedawno uznany przez Kościół. Kard. Fernández już latem ubiegłego roku podkreślił w oficjalnym liście, że nie ma „żadnych moralnie negatywnych aspektów” związanych z objawieniami. Wręcz przeciwnie, można rozpoznać „liczne pozytywne elementy”. Pobłogosławienie figury w Watykanie jest widocznym znakiem uznania przez Kościół tej duchowości i jej rosnącego znaczenia w katolickim życiu religijnym na całym świecie.
Posąg został podarowany na prośbę papieża Franciszka i wzniesiony w małej kaplicy świętych obok Florerii w pobliżu Largo della Fontana Sacramento w Watykanie. W ceremonii wzięli udział między innymi dwaj sekretarze Dykasterii Nauki Wiary: abp John Joseph Kennedy i ks. Armando Matteo, a także sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego abp Emilio Nappa.
W lipcu 2024 r. Dykasteria Nauki Wiary wydała pozytywną opinię na temat objawień, jakich doznała włoska mistyczka Pierina Gilli. Zgodnie z nowymi normami ws. zjawisk nadprzyrodzonych dykasteria stwierdziła, że w treści objawień nie znaleziono żadnych elementów bezpośrednio sprzecznych z nauczaniem Kościoła.

Objawienia miały miejsce w 1947 i 1966 roku. Maryja przedstawiła się w nich jako Mistyczna Róża i Matka Kościoła. Na swych białych szatach miała trzy róże: białą, czerwoną i żółtą, symbolizujące modlitwę, pokutę i cierpienie. Podczas drugiego objawienia Maryja wskazała Pierinie źródło wody w miejscowości Fontanelle koło Brescii jako miejsce oczyszczenia i źródło łask. W latach 60-tych ówczesny biskup Brescii Giacinto Tredici nie wierzył w nadprzyrodzony charakter objawień. Takie samo stanowisko zajmowali też jego następcy. Dopiero w 2001 r. w dziesiątą rocznicę śmierci wizjonerki biskup wyznaczył kapłana, który miał śledzić kult rozwijający się w Fontanelle. W 2019 r. ogłoszono je diecezjalnym sanktuarium.
>>> Watykan: różaniec za papieża, a także za ofiary wojen, ubóstwa, za chorych
W zatwierdzonym przez papieża liście do aktualnego biskupa Brescii dykasteria podkreśla pozytywne aspekty objawień, piękno i dobroć Maryi, a także ufność w Jej macierzyńskie działanie, zwracające człowieka ku Jezusowi. Przyznaje się zarazem, że w pismach Pieriny Gilli są też wyrażenia, które wymagają wyjaśnienia, aby uniknąć nieporozumień. Dotyczy to w szczególności fragmentów, w których Maryja powstrzymuje Boga przed wymierzeniem światu sprawiedliwości, „straszliwych kar”. Dykasteria przyznaje, że intencją z pewnością nie jest przekazanie obrazu Boga, który jest pozbawiony miłosierdzia i musi być powstrzymywany przez Maryję.
Dykasteria odniosła się też do obrazu trzech róż, oznaczających modlitwę, ofiarę i pokutę. Zaleca, by nie przedstawiać tego obrazu jako syntezy całej Ewangelii, którym – jak podkreślono – może być tylko miłość.
Włoska wizjonerka Pierina Gilli
Mistyczne doświadczenia dotyczą włoskiej wizjonerki Pieriny Gilli, prostej kobiety z rodziny rolników, która pracowała jako gospodyni domowa i pielęgniarka. W latach 1947-1966, w szczególności w wiosce Fontanelle niedaleko Montichiari w prowincji Brescia, Dziewica Maryja objawiła się jej kilka razy. Gilli relacjonowała, że Maryja objawiła się jej z tytułami „Rosa Mistica” i „Matka Kościoła”. Powiedziała, że widziała trzy róże na białej szacie Matki Bożej: białą oznaczającą modlitwę, czerwoną oznaczającą pokutę i żółtą oznaczającą ofiarę i cierpienie.
>>> Watykan zajmie stanowisko w sprawie objawień
Miasteczko Fontanelle zyskało szczególne znaczenie dzięki objawieniu 13 maja 1966 r. – ważnej dacie dla kultu maryjnego. Maryja wskazała tam na szczególne źródło, o którym mówiono, że jest miejscem oczyszczenia i źródłem łaski. W tym samym roku rozpoczęto budowę otwartego sanktuarium maryjnego w tym miejscu – z dwiema kaplicami: jedną do celebracji Eucharystii, a drugą do ochrony źródła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |