fot. EPA/Riccardo Antimiani

Watykan: Komisja ds. Nowych Męczenników rozpoczyna działalność

W Watykanie rozpoczyna działalność Komisja ds. Nowych Męczenników – Świadków Wiary. To grono ekspertów powołał papież Franciszek w ramach przygotowań do wielkiego wydarzenia, jakim będą w Rzymie obchody Roku Świętego 2025.

Zadaniem Komisji będzie sporządzenie rejestru osób, które przelały krew, aby wyznać Chrystusa i dać świadectwo Jego Ewangelii. Będzie ona kontynuować prace poprzedniego organu powołanego przez papieża Jana Pawła II (1978-2005) przed ostatnim Rokiem Świętym w 2000 roku. Wówczas w centrum uwagi znaleźli się męczennicy dyktatur i ideologii totalitarnych XX wieku.

Nowe badania obejmą nie tylko męczenników katolickich, ale także ludzi wszystkich innych wyznań chrześcijańskich. Również dzisiaj chrześcijanie wiele ryzykują świadcząc o swojej wierze, uczestnicząc w nabożeństwach, troszcząc się o potrzebujących i zmarginalizowanych oraz pracując na rzecz pokoju, napisał Franciszek i podkreślił, że „jesteśmy dłużnikami tych wszystkich ludzi i nie możemy o nich zapominać”. Papież zapowiedział, że w 2025 roku planuje nabożeństwo ekumeniczne ku czci nowych męczenników, podobnie jak to miało miejsce 7 maja 2000 roku w Koloseum.

>>> Kim była bł. Maria Teresa Ledóchowska, patronka dnia dzisiejszego? Odpowiadamy

Komisja powołana po raz pierwszy przez papieża Jana Pawła II zajmowała się męczeństwem chrześcijan w XX wieku. „Pokolenie, do którego należę, zna horror wojny, obozów koncentracyjnych, prześladowań” – powiedział wówczas papież. Ale w tym czasie byli też ludzie, dla których wiary i czynów był inspiracją Jezus. Pamięć o nich nie powinna zostać utracona, ale zachowana i udokumentowana, stwierdził Jan Paweł II.

fot. EPA/Riccardo Antimiani

Z inicjatywy papieża Polaka w 1999 roku w bazylice pw. św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej (Tiberina) w Rzymie powstało Sanktuarium Nowych Męczenników. Opiekę nad sanktuarium papież powierzył rzymskiej Wspólnocie Saint’Egidio (św. Idziego). W sześciu kaplicach znajdują się relikwie i pamiątki po męczennikach chrześcijaństwa od XX wieku do czasów współczesnych z Europy, Afryki, Azji, obu Ameryk, a także komunizmu i nazizmu. Można tam zobaczyć na przykład modlitewnik świętego Maksymiliana Kolbego, który zginął w Auschwitz w 1941 roku, czy ornat świętego biskupa Oscara Romero, który został zastrzelony w San Salvador w 1980 roku. W sanktuarium znajdują się m.in. relikwie błogosławionych: Karoliny Kózkówny, Stanisława Marii Starowieyskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, a także franciszkańskich męczenników z Peru: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Papież Franciszek odwiedził sanktuarium w kwietniu 2017 roku.

Powołana obecnie Komisja ds. Nowych Męczenników – Świadków Wiary jest włączona do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze