Watykan: Kościół katolicki ma 21 nowych kardynałów [+GALERIA]
Papież Franciszek wręczył insygnia godności kardynalskiej 21 duchownym. Przestrzegł ich przed zaślepieniem przez urok prestiżu i powaby władzy. „Miłujcie się wzajemnie miłością braterską i bądźcie sługami jedni drugich, sługami Ewangelii” – zaapelował Ojciec Święty, przekonując, że wtedy będą „jaśniejącym znakiem w społeczeństwie obsesyjnie skupionym na pozorach i pogonią za pierwszymi miejscami”.
Nowymi kardynałami zostali:
Abp Angelo ACERBI, nuncjusz apostolski (Włochy)
Abp Carlos Gustavo CASTILLO MATTASOGLIO, arcybiskup Limy (Peru)
Abp Vicente BOKALIC IGLIC CM, arcybiskup Santiago del Estero (Argentyna)
Abp Luis Gerardo CABRERA HERRERA OFM, arcybiskup Guayaquil (Ekwador)
Abp Fernando Natalio CHOMALÍ GARIB, arcybiskup Santiago de Chile (Chile)
Abp Tarcisio Isao KIKUCHI SVD, arcybiskup Tokio (Japonia)
Bp Pablo Virgilio SIONGCO DAVID, biskup Kalookan (Filipiny)
Abp Ladislav NEMET SVD, arcybiskup Belgradu (Serbia)
Abp Jaime SPENGLER OFM, arcybiskup Porto Alegre (Brazylia)
Abp Ignace BESSI DOGBO, arcybiskup Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Abp Jean-Paul VESCO OP, arcybiskup Algieru (Algieria)
Abp Dominique Joseph MATHIEU OFMConv, arcybiskup Teheranu (Iran)
Abp Roberto REPOLE, arcybiskup Turynu (Włochy)
Abp Baldassare REINA, wikariusz generalny Diecezji Rzymskiej (Włochy)
Abp Francis LEO, arcybiskup Toronto (Kanada)
Abp Rolandas MAKRICKAS, archiprezbiter koadiutor Papieskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie (Litwa)
Bp Mykoła BYCZOK CSsR, biskup eparchii Świętych Piotra i Pawła w Melbourne Ukraińców (Australia)
O. Timothy RADCLIFFE OP, teolog (Anglia)
Abp Fabio BAGGIO CS, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (Włochy)
Abp George Jacob KOOVAKAD, urzędnik Sekretariatu Stanu, odpowiedzialny za organizację podróży papieskich (Indie)
Abp Domenico BATTAGLIA, arcybiskup Neapolu (Włochy)
Zwyczajny konsystorz publiczny, który odbywał się w bazylice św. Piotra w Watykanie, rozpoczął się od odśpiewania hymnu „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr). Następnie w imieniu nowych purpuratów podziękował Franciszkowi kard. Angelo Acerbi, pierwszy na liście nominatów, a zarazem najstarszy spośród nich, liczący 99 lat. Zapewnił, że przyjmują oni godność kardynalską ze szczerym pragnieniem służenia jedności Kościoła, co było również celem niedawnego zgromadzenia Synodu Biskupów i jego dokumentu końcowego. Synodalność jest drogą chrześcijan z Chrystusem do Boga – wskazał sędziwy purpurat. Wyraził przekonanie, że najnowsza encyklika Franciszka „Dilexit nos” o miłości Boga stanie się programem duszpasterskim dla nowych kardynałów.
Po modlitwie i odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Marka (10, 32-45) o tym, że „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, ale aby służyć i oddać swoje życie na okup za wielu”, przemówił papież. Odniósł się do słów Apostołów Jakuba i Jana, którzy prosili Jezusa o dwa zaszczytne miejsca: „Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie”. „To może się przydarzyć również nam: nasze serce gubi drogę, dając się zaślepić przez urok prestiżu, powaby władzy, zbyt ludzki entuzjazm wobec naszego Pana” – zauważył Franciszek.
Słowami św. Augustyna zachęcił nowych kardynałów, by wrócili do serca, „jest tam bowiem obraz Boga. W wewnętrznym człowieku mieszka Chrystus, w wewnętrznym człowieku odnawiasz się na obraz Boga”. „Powrócić do serca, aby znowu wejść na tę samą drogę, co Jezus, to jest to, czego nam potrzeba. A dzisiaj, szczególnie wam, drodzy Bracia, którzy otrzymujecie godność kardynalską, chciałbym powiedzieć: troszczcie się o to, aby kroczyć drogą Jezusa” – zalecił Ojciec Święty.
Wyjaśnił, że „oznacza przede wszystkim powrócić do Niego i postawić Go w centrum wszystkiego”. „W życiu duchowym, podobnie jak w życiu duszpasterskim, grozi nam niekiedy skupienie się na dodatkach, zapominając o tym, co istotne. Zbyt często rzeczy drugorzędne zajmują miejsce tego, co niezbędne, rzeczy zewnętrzne przeważają nad tym, co liczy się naprawdę, zanurzamy się w działaniach, które uważamy za pilne, nie docierając do istoty. A tymczasem zawsze musimy powracać do centrum, aby ponownie odkryć fundament, zrzucić z siebie to, co zbędne, aby przyoblec się w Chrystusa” – podkreślił papież. Zauważył, że to „Jezus jest fundamentalnym punktem oparcia, środkiem ciężkości naszej posługi, «kardynalnym punktem», który ukierunkowuje całe nasze życie”.
Zwrócił uwagę, że „iść drogą Jezusa oznacza także pielęgnowanie pasji spotkania”. „Jego więź z Ojcem nie izoluje Go od wydarzeń i cierpienia świata. Wręcz przeciwnie, przyszedł właśnie po to, aby uleczyć rany człowieka i ulżyć ciężarom jego serca, usunąć głazy grzechu i zerwać łańcuchy niewoli”, dlatego „spotyka po drodze twarze ludzi naznaczonych cierpieniem, przybliża się do tych, którzy stracili nadzieję, podnosi tych, którzy upadli, uzdrawia tych, którzy są dotknięci chorobą”. „Przygoda drogi, radość spotkania z innymi, troska o najsłabszych: to musi ożywiać waszą posługę jako kardynałów” – wskazał Franciszek.
Iść drogą Jezusa oznacza też „bycie budowniczymi komunii i jedności”. Podczas gdy „robak rywalizacji” niszczy jedność w grupie uczniów, Jezus na krzyżu wypełnia „misję, która została Mu powierzona: aby nikt się nie zatracił, aby został ostatecznie zburzony mur wrogości i abyśmy wszyscy odkryli, że jesteśmy dziećmi tego samego Ojca i braćmi między sobą”. „Dlatego, kierując swój wzrok na was, którzy pochodzicie z różnych historii i kultur i reprezentujecie katolickość Kościoła, Pan wzywa was, abyście byli świadkami braterstwa, twórcami komunii i budowniczymi jedności” – stwierdził Ojciec Święty.
Zacytował św. Pawła VI, który przemawiając do grupy nowo mianowanych kardynałów powiedział, że prawdziwych uczniów Chrystusa rozpoznaje się „w zapale włożonym w poszukiwanie jedności” i dodał: „Pragniemy, aby wszyscy czuli się swobodnie w rodzinie kościelnej, bez wykluczenia lub izolacji szkodliwych dla jedności w miłości, i abyśmy nie dążyli do przewagi jednych ze szkodą dla innych. (…) Musimy pracować, modlić się, cierpieć, zmagać się, by dawać świadectwo o Chrystusie Zmartwychwstałym”.
>>> Watykan: wyjątkowy, dziesiąty konsystorz papieża Franciszka
Papież wezwał nowych kardynałów, by wprowadzali zmiany, zgodnie ze słowami Jezusa, który mówiąc o niszczącej rywalizacji tego świata, mówi uczniom: „Nie tak będzie między wami”. „To tak, jakby powiedział: pójdźcie za Mną, moją drogą, a będziecie inni; będziecie jaśniejącym znakiem w społeczeństwie obsesyjnie skupionym na pozorach i pogonią za pierwszymi miejscami. «Nie tak będzie między wami», powtarza Jezus: miłujcie się wzajemnie miłością braterską i bądźcie sługami jedni drugich, sługami Ewangelii” – powiedział Franciszek.
Po homilii papież ogłosił, że dokonał nominacji nowych kardynałów i odczytał ich nazwiska. Następnie złożyli oni wyznanie wiary oraz przysięgę wierności papieżowi i jego następcom, po czym kolejno podchodzili do Franciszka, klękali, a on nakładał im na głowę biret w kolorze amarantowym, kardynalski pierścień oraz wręczał bullę nominacyjną, wyznaczającą również kościół w Rzymie, którego będą tytularnymi proboszczami (jest to symboliczne włączenie kardynała do prezbiterium diecezji rzymskie
O. Timothy Radcliffe i abp Jean-Paul Vesco nie mieli na sobie szat kardynalskich, lecz swe dominikańskie habity zakonne. Również bp Mykoła Byczok i abp George Jacob Koovakad ubrani byli w szaty właściwe hierarchom swoich obrządków wschodnich: ukraińskiego greckokatolickiego i syromalabarskiego – otrzymali oni także, zamiast zwykłego kardynalskiego biretu, nakrycia głowy właściwe ich obrządkom.
Nowi kardynałowie wymienili symboliczny pocałunek pokoju z obecnymi na uroczystości innymi członkami Kolegium Kardynalskiego.
Dziesiąty konsystorz za pontyfikatu Franciszka zakończyło odśpiewanie modlitwy „Ojcze nasz”, papieskie błogosławieństwo i śpiew Maryjnej antyfony „Salve, Regina”.
Po zakończeniu konsystorza odbędą się tradycyjne wizyty kurtuazyjne u nowo mianowanych kardynałów, którzy w Auli Błogosławieństw i Galerii Lapidarium w Watykanie będą przyjmować okolicznościowe życzenia.
Jutro rano w bazylice św. Piotra papież odprawi, w koncelebrze z nowymi kardynałami, Mszę św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Po dzisiejszym konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 253 purpuratów, z których 140 to elektorzy, mający prawo udziału w ewentualnym konklawe, a 113 to nie-elektorzy, którzy ukończyli 80 lat. Polska ma obecnie pięciu kardynałów (Stanisław Dziwisz, Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz, Stanisław Ryłko i Grzegorz Ryś).
Galeria (20 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |