fot. EPA/JOSE JACOME

Watykan: Kościół musi odpowiedzieć na wyzwania kultury cyfrowej i globalizacji

Kościół w swej misji ewangelizacyjnej musi odpowiedzieć na wyzwania kultury cyfrowej i globalizacji – to główne założenia przedstawionego w czwartek w Watykanie Dyrektorium Ogólnego dotyczącego katechizacji. To aktualizacja dokumentu sprzed 23 lat.

Nowe, liczące ponad 300 stron Dyrektorium opracowała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Zaaprobował je papież Franciszek.

W dokumencie zwrócono uwagę na to, że kultura cyfrowa i globalizacja są ze sobą powiązane i prowadzą do „radykalnych zmian w życiu osób”. Znalazło się tam ostrzeżenie przed pokusą dostosowania się do dominujących międzynarodowych tendencji. „Tego ryzyka nie można lekceważyć, zwłaszcza w kontekście wychowania do życia w wierze” – zaznaczono.

“Wszyscy wierzący ”- głosi dokument – powinni być aktywnymi podmiotami katechezy, nie tylko jej biernymi odbiorami, ale także wezwani są do tego, by stali się „autentycznymi uczniami misjonarzami”.

Konieczne jest, dodano, zaangażowanie na rzecz tego, by odnaleźć „nowe języki, którymi należy głosić wiarę”.

>>> George Weigel o następnym pontyfikacie: papież będzie musiał „sprowadzić tych ludzi z powrotem do owczarni” 

Zgodnie z linią pontyfikatu papieża Franciszka jest tam też wezwanie do „duszpasterskiego nawrócenia” i misji Kościoła, który „wychodzi” do ludzi.

“Ten impuls prowadzi też do prawdziwej reformy struktur i dynamiki kościelnej, aby stały się wszystkie bardziej misyjne” – dodano.

Dyrektorium wskazuje ponadto, że ewangelizacja i katecheza muszą stanowić jedną całość, ponieważ katecheza jest jednym z etapów ewangelizacji. Jako naturalne miejsce katechezy wskazywana jest rodzina.

Poza tym położono nacisk na znaczenie nauczania religii w szkole.

Przedstawiając Dyrektorium, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella zwrócił uwagę na ogromną prędkość, z jaką zmienia się język epoki cyfrowej, a wraz z nim zachowania i relacje między ludźmi. Wyzwanie to, ocenił, dotyczy w sposób nieunikniony także Kościoła w procesie edukacji.

Dodał, że kultura cyfrowa rzuca też wyzwanie tak podstawowym aspektom, jak „prawda i wolność”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze