Watykan: Kościół powinien umacniać demokrację i formować polityków
Uczestnicy spotkania podkreślali, że niekończący się kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Dzieje się tak w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w sercu Europy.
>>> Francesco. Papież, który nie traci kontaktu z rzeczywistością
Czy świat zapomniał o Birmie?
Uczestnicząca w sympozjum Cecilia Brighi, sekretarz generalna Stowarzyszenia “Włochy-Birma. Razem”, zwróciła uwagę, że wspólnota międzynarodowa wciąż realizuje jedynie swoje krótkowzroczne interesy gospodarcze i zapomina o konieczności obrony wolności, czego najlepszym przykładem jest ostatnio Birma (Mjanma).
„Nadzieję na zmianę budzi fakt, że sto dni po zamachu stanu społeczeństwo w tym kraju zdaje się rozumieć, iż jego siła tkwi w jedności i pokonaniu podziałów etnicznych. Istnieje mocny sprzeciw wobec dyktatury wojskowej” – powiedziała papieskiej rozgłośni Brighi. Zaznaczyła, że sytuacja społeczna wciąż jest tam trudna, trwają surowe represje, a wojsko zwalnia nieprzychylnych sobie urzędników publicznych i zastępuje ich żołnierzami.
Kościół w Azji jest bardzo ważny
„Tragiczne jest to, że kontrolę nad ogromnymi bogactwami naturalnymi sprawuje junta wojskowa opływająca w niebotyczny dostatek. W tym kraju wszyscy mogliby dobrze żyć, tymczasem tylko 40 proc. ludności ma dostęp do elektryczności. I paradoksalnie dzieje się to w kraju, który ma ogromne zasoby gazu i ropy naftowej” – mówiła dalej Brighi. Zaznaczyła, że „bardzo ważnym gestem bliskości z cierpiącym narodem tego kraju będzie msza św. w intencji Birmy, którą Franciszek odprawi 16 maja w bazylice watykańskiej”. Dodała, że „Kościół katolicki w tym azjatyckim kraju odgrywa ważną rolę w budowaniu pokoju, dialogu i przezwyciężaniu istniejących podziałów“.
>>> Mjamna: miliony ludzi czeka głód. Pogłębia się kryzys polityczny
Wspomniane sympozjum, zatytułowane „Stan zdrowia demokracji na świecie”, które odbywa się 12 maja, jest pierwszym z cyklu trzech podobnych przedsięwzięć. Dwa następne odbędą się 19 i 26 bm. a ich hasłem jest „Demokracja w warunkach lockdownu: szczepionka praw. Migracje w godzinie próby pandemii”. Organizatorem jest Ośrodek Astalli we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |