fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Watykan ma nadzieję na zakończenie prac budowlanych przed inauguracją Roku Świętego 2025

Watykan ma nadzieję, że do Bożego Narodzenia zostaną ukończone najważniejsze prace budowlane w Rzymie prowadzone z okazji Roku Świętego 2025 – oznajmił na konferencji prasowej w Watykanie 4 kwietnia abp Rino Fisichella. Pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji jest specjalnym pełnomocnikiem ds. Roku Świętego.

Jednym z największych placów budowy jest przebudowa obszaru między Zamkiem Świętego Anioła a Bazyliką Świętego Piotra, który ma stać się rozległą strefą dla pieszych. Abp Fisichella pochwalił współpracę między władzami kościelnymi i państwowymi, na czele z burmistrzem Rzymu Roberto Gualtierim. Lewicowy demokrata jest również specjalnym komisarzem włoskiego rządu ds. tego ważnego wydarzenia i regularnie odwiedza place budowy, aby osobiście zobaczyć postęp prac.

>>> 8 kwietnia Watykan opublikuje nową deklarację

30 milionów pielgrzymów

Abp Fisichella potwierdził, że 9 maja w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, papież zamierza wydać bullę ogłaszającą Rok Święty. Określi ona również zasady odpuszczania pielgrzymom kar kościelnych, zwanego odpustami. Oczekuje się, że podobnie jak w Roku Świętym 2000, ponownie zostaną wprowadzone specjalne zasady dla osób, które z ważnych powodów nie mogą odbyć osobistej pielgrzymki do Rzymu.

Również w maju Watykan planuje opublikować program najważniejszych wydarzeń na ten rok. Program będzie obejmował centralne nabożeństwa i wydarzenia dla określonych grup pielgrzymkowych, grup zawodowych, stowarzyszeń religijnych itp. Oczekuje się, że na niektóre z tych wydarzeń do Rzymu przybędzie kilkaset tysięcy pielgrzymów; według szacunków Watykanu w całym roku będzie ich ponad 30 milionów.

Dzieła Chagalla i Dalego w rzymskich kościołach

Aby zapewnić duchowy impuls przed tegorocznym otwarciem Roku Świętego w Boże Narodzenie, na bieżący rok zaplanowano już szereg wydarzeń kulturalnych, które zaprezentował abp Fisichella na konferencji prasowej. Między innymi w rzymskich kościołach mają zostać pokazane pojedyncze dzieła sztuki religijnej Marca Chagalla (1887-1985) i Salvadora Dali (1904-1989). Surrealista Dali powrócił do wiary katolickiej po 1948 roku i zilustrował akwarelami między innymi „Boską komedię” Dantego.

Planowana jest również retrospektywa filmowa. Pokazany zostanie między innymi zapomniany film „La porta del cielo” (Drzwi do nieba) Vittorio De Siki. Pomimo niemieckiej okupacji film został nakręcony w 1944 roku na terenie Bazyliki św. Pawła za Murami, która jest częścią terenów Watykanu. Opowiada historię pielgrzymki. Pokazany zostanie również jedyny film pisarza Curzio Malaparte „Il Cristo proibito” (Zakazany Chrystus) z 1951 roku. Film porusza temat winy i pokuty w kontekście powojennych Włoch.

Ikony z Rosji i Ukrainy

Zaplanowano również wystawę ikon z Rosji i Ukrainy oraz serię koncertów. Ostatni z nich wykona chór Kaplicy Sykstyńskiej na dwa dni przed otwarciem Roku Świętego, 22 grudnia, w rzymskim kościele Sant’Ignazio (św. Ignacego).

Rok Święty to całoroczne, ogólnoświatowe wydarzenie pielgrzymkowe Kościoła katolickiego, którego centrum stanowi Rzym. Regularnie odbywa się co 25 lat. Oczekuje się, że Rok Święty 2025 otworzy papież Franciszek w dniu 24 grudnia 2024 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze