zdj poglądowe, Fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Watykan: młodzi ambasadorzy przeciwko handlowi ludźmi

W ramach przygotowań do Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi młodzi aktywiści współpracujący z siecią Talitha Kum przebywają obecnie w Rzymie. W poniedziałek przeszli przez trzy Drzwi Święte w watykańskich bazylikach. Aplikacja „Walking in Dignity” oferuje możliwości zaangażowania się.

Młodzi ludzie, głównie kobiety, pochodzą z Australii, Kamerunu, Japonii, Albanii, Rumunii, Ukrainy, Kenii, Meksyku, Urugwaju i Peru. Wszyscy połączyli siły jako młodzi ambasadorzy „Talitha Kum”, międzynarodowej sieci zakonnej walczących z handlem ludźmi.

Ich tygodniowy pobyt w Rzymie rozpoczął się w sobotę, 1 lutego. W niedzielę spotkały się z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra, aby odmówić modlitwę Anioł Pański.

>>> Watykan: wkrótce międzyreligijne spotkanie młodzieży z Izraela, Palestyny i USA

Pielgrzymi nadziei „kroczący w godności”

W poniedziałek ambasadorzy młodzieży stali się „pielgrzymami nadziei”: wczesnym rankiem zebrali się na końcu Via della Conciliazione, aby rozpocząć pielgrzymkę do Bazyliki św. Piotra.

Grupa przemierzyła trasę nie tylko fizycznie, ale także cyfrowo: aplikacja „Walking in Dignity” liczyła każdy z ich pielgrzymich kroków. Kroki te, które przekroczyły próg Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej, przyczyniają się do walki z handlem ludźmi i przynoszą korzyści różnym inicjatywom sieci przeciwdziałania handlowi ludźmi „Talitha Kum” na całym świecie.

Po przejściu przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra, ambasadorzy walki z handlem ludźmi przeszli również przez Drzwi Święte w Bazylice Świętego Jana na Lateranie i Bazylikę Santa Maria Maggiore. W czwartek planują przejść przez Drzwi Święte w Bazylice św. Pawła za Murami.

EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Marzenie o zakończeniu handlu ludźmi

Młodzi ambasadorzy wykorzystują Rok Jubileuszowy i Pielgrzymkę Nadziei, aby „zaprosić wielu ludzi do kroczenia z nami i z godnością” – skomentowała kampanię siostra Abby Avelino, międzynarodowa koordynatorka Talitha Kum.

Tydzień akcji w ramach przygotowań do jedenastego Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi w dniu 8 lutego oferuje wiele działań, od modlitwy i budzenia świadomości po możliwości nawiązywania kontaktów. Korzystając z aplikacji „Walking in Dignity”, każdy uczestnik może podnieść świadomość na temat handlu ludźmi, jednocześnie przyczyniając się do projektów prowadzonych przez zakony na całym świecie w celu zwalczania handlu ludźmi i wspierania osób dotkniętych tym zjawiskiem, przypomniała siostra Abby.

>>> Papież prosi Polaków o modlitwę za duchownych w krajach ubogich i ogarniętych wojną

„Nasze siostry pracują u podstaw – mówimy o 6000 członkiń 'Talitha Kum’! A kiedy idziemy „z godnością” i z ludźmi, myślimy o tym, ilu ludzi wciąż żyje we współczesnym niewolnictwie; szacuje się, że jest ich 50 milionów. Idąc razem, możemy marzyć; możemy mieć nadzieję, że handel ludźmi dobiegnie końca” – powiedziała zakonnica.

Aplikacja „Walking in Dignity”

Aplikacja „Walking in Dignity” została uruchomiona przez młodych ambasadorów Talitha Kum 20 stycznia 2024 roku. Zachęcają oni swoich rówieśników do zaangażowania się poprzez wspólne chodzenie, aby pomóc ofiarom handlu ludźmi. „Aplikacja sprawia, że informacje o podstępnej rzeczywistości handlu ludźmi są bardziej dostępne dla młodszych pokoleń”, powiedziała siostra Mary Barron, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). UISG założyła sieć „Talitha Kum” prawie 16 lat temu. Aplikacja jest pomocna w podnoszeniu świadomości wśród potencjalnych ofiar, a jednocześnie angażuje je w działania przeciwko handlowi ludźmi na całym świecie.

Od momentu uruchomienia aplikacji użytkownicy z 95 krajów wykonali około 200 000 000 kroków, co odpowiada 200 000 tokenów lub odległości 52 120 000 kilometrów. Cel 150 000 tokenów został osiągnięty dla dziewięciu projektów związanych z „Talitha Kum”. Aplikację można pobrać z Google Play i Apple App Store.

16 lat Talitha Kum

Kongregacje członkowskie UISG są zaangażowane w służbę ofiarom handlu ludźmi od 1998 roku. Ich pierwszą inicjatywa było opracowanie materiałów szkoleniowych przez grupę studyjną utworzoną w ramach Komisji Sprawiedliwości i Pokoju. Materiały, przetłumaczone na około 11 języków, odegrały kluczową rolę w podnoszeniu świadomości na temat wyzwań związanych z handlem ludźmi.

W 2001 r. przełożone generalne obecne na sesji plenarnej UISG w Rzymie zobowiązały się do wspólnej pracy nad sytuacją kobiet i dzieci wykorzystywanych seksualnie. Doprowadziło to do opracowania programu szkoleniowego i utworzenia kilku regionalnych sieci we współpracy z ówczesną Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM). Kilka sióstr i członków IOM podróżowało do różnych części świata, organizując seminaria i podnosząc świadomość na temat wyzwań związanych z handlem ludźmi w swoich krajach i na całym świecie.

W 2009 roku UISG formalnie założyła Talitha Kum. Siostry, które były szkolone w różnych częściach świata, połączyły się w sieć. W ciągu 26 lat od rozpoczęcia zaangażowania UISG w handel ludźmi i w ciągu 16 lat istnienia Talitha Kum, wiele sióstr przyłączyło się do ich wysiłków, aby położyć kres temu złu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze