Watykan: msza żałobna po śmierci kardynała Zenona Grocholewskiego
W obecności papieża Franciszka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w bazylice Świętego Piotra odbyła się w sobotę msza żałobna po śmierci kardynała Zenona Grocholewskiego, zmarłego w Rzymie w wieku 80 lat.
Mszy w Watykanie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri z Argentyny.
Na zakończenie mszy papież modlił się przy trumnie byłego prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i b. prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, który zmarł w piątek.
W kazaniu kardynał Sandri przedstawił współpracownika trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – jako „pielgrzyma wiary i w wierze”, który poświęcił życie kapłaństwu i służbie. Mówił o kardynale Grocholewskim jako człowieku serdeczności i uśmiechu, który pełnił „pokorną i troskliwą” posługę w Watykanie.
Papież Franciszek @Pontifex_pl modlił się z przy trumnie zmarłego wczoraj kard. Zenona Grocholewskiego.
W nabożeństwie w Watykanie wziął udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki @Abp_Gadecki.
fot. ks. Grzegorz Lenart pic.twitter.com/GQqCi9aLgQ
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 18, 2020
„Nie pozostał w miejscu, zawsze był w drodze, była to zwłaszcza droga wewnętrzna w praktykowaniu inteligencji wiary i pogłębianiu studiów prawnych” – powiedział kardynał Sandri. Przypomniał o licznych wyróżnieniach dla polskiego purpurata.
Kardynał Sandri odczytał też fragment jego testamentu duchowego, w którym zawierzył się Bożemu Miłosierdziu, Matce Boskiej Częstochowskiej i wstawiennictwu świętego Jana Pawła II.
W testamencie są także słowa: „Głęboko przekonany o tym, że jedyną słuszną drogą życia ziemskiego i jedyną prawdziwą wielkością człowieka jest świętość i jednocześnie świadom mych słabości, zaniedbań i grzechów, w pokorze schylam się przed boskim majestatem, zawierzając się jego nieskończonemu miłosierdziu”.
„Niech Pan ma litość dla mnie, grzesznika. Wszystkich proszę, by modlili się za mnie. Do zobaczenia w Domu Ojca” – napisał kardynał Grocholewski.
W Rzymie mieszkał ponad 50 lat.
Kardynał Grocholewski zostanie pochowany w katedrze w Poznaniu, w której w 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Ze względu na wymogi sanitarne z powodu pandemii większość uczestników mszy w bazylice watykańskiej miała maseczki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |