fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Watykan: nowe normy kapituły Bazyliki św. Piotra

Ojciec Święty wprowadził pewne tymczasowe zmiany zasad funkcjonowania Kapituły Świętego Piotra. Jest to grupa emerytowanych duchownych (często biskupów), którzy modlą się i pomagają w czynnościach liturgicznych w bazylice watykańskiej.

Nowe normy ograniczają wydatki kapituły i przenoszą jej zarządzanie finansowe do „Fabryki Świętego Piotra”, urzędu zarządzającego bazyliką Świętego Piotra. Zmiany wejdą w życie 1 października i będą obowiązywały przez rok. W tym okresie statuty prawne kapituły będą poddawane rewizji.

>>> Papież do Stowarzyszenia „Łazarz”: jesteście wizytówką przyjaźni społecznej

Kapituła św. Piotra została powołana w 1043 r. przez św. Leona IX, aby zagwarantować regularną modlitwę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczy jej archiprezbiter bazyliki św. Piotra – obecnie jest to kardynał Mauro Gambetti OFM Conv. W jej skład grupy wikariusz i 34 członków, którzy są wybierani spośród najwybitniejszych osobistości Kościoła katolickiego w momencie przejścia na emeryturę.

Wielu z nich wywodzi się z Kurii Rzymskiej i oprócz honorarium wypłacanego członkom kapituły za ich służbę, otrzymują emeryturę watykańską. Jedną z reform papieża Franciszka z 28 sierpnia jest stwierdzenie, że członkowie mogą otrzymywać uposażenie z kapituły tylko wtedy, gdy nie otrzymują również innej prowizji, emerytury lub pensji z Watykanu.

fot. EPA/ETTORE FERRARI

Zgodnie z nowymi normami, kapłani będą mianowani przez papieża Franciszka jako kanonicy lub koadiutorzy. Kanonicy będą „pełnić posługę animacji liturgicznej i duszpasterskiej w Bazylice św. Piotra”. Natomiast koadiutorzy będą „pracować przy celebracjach liturgicznych, w dziełach duszpasterskich i w innych zadaniach, które mogą być im powierzone przez archiprezbitera wraz z kapitułą”. Papież Franciszek przekazał też część działalności gospodarczej kapituły pod zarząd „Fabryki św. Piotra”. Kapituła będzie nadal zarządzać nieruchomościami i aktywami finansowymi, które już znajdują się pod jej zarządem, choć duża ich część została już przekazana pod zarząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

>>> Papież: potrzebujemy wspólnotowego nawrócenia

Papież Benedykt XVI podczas prywatnej audiencji z tą grupą w 2007 r. stwierdził, że jej członkowie są „profesjonalistami modlitwy”. Do połowy XX wieku członkowie kapituły musieli codziennie przebywać w bazylice, aby odmawiać godziny liturgicznej, uczestniczyć w adoracji i służyć w celebracjach liturgicznych.

Obecnie kapituła jest zaangażowana głównie w niedziele i święta lub w celebracje z udziałem papieża.

Reforma Kapituły św. Piotra odbywa się równolegle z reformą organizacji i rozkładu dnia Bazyliki św. Na początku tego roku papież Franciszek zabronił odprawiania prywatnych mszy w górnej części bazyliki. Kardynał Mauro Gambetti, nowy arcykapłan, chce pójść dalej i wprowadzić tylko dwie msze dziennie, w języku włoskim, transmitowane przez watykańskie służby komunikacyjne.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze