Watykan: nowi nuncjusze w Korei oraz w Sekretariacie Stanu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ojciec Święty mianował ks. prał. Alfreda Xuereba nowym nuncjuszem apostolskim w Korei Południowej i Mongolii, wynosząc go do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Amantea, zaś dotychczasowego szefa protokołu w Sekretariacie Stanu, ks. prał. José Avelino Bettencourta mianował nuncjuszem apostolskim, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Cittanova.

Abp Alfred Xuereb urodził się 14 października 1958 w Victorii na Malcie. Do kapłaństwa przygotowywał się w swej ojczyźnie, a święcenia przyjął 26 maja 1984 roku. Należy do prezbiterium diecezji Gozo. W 1989 roku obronił doktorat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym i Papieskim Instytucie Duchowości Teresianum. Następnie pracował duszpastersko w swej ojczyźnie. Powrócił do Rzymu w 1991 jako sekretarz rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W latach 1995–2000 był pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Od 2000 pracował w Prefekturze Domu Papieskiego. 9 września 2003 papież Jan Paweł II nadał mu tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. We wrześniu 2007 został drugim osobistym sekretarzem Benedykta XVI (obok ks. Georga Gänsweina), zastępując w obowiązkach abp Mieczysława Mokrzyckiego. 20 marca 2013 został pierwszym sekretarzem osobistym papieża Franciszka. Pełnił tę funkcję do kwietnia 2014 kiedy to został sekretarzem Sekretariatu ds. Gospodarczych a zarazem sekretarzem generalnym Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych (IOR).

fot. La Stampa

Abp José Avelino Bettencourt urodził się 23 maja 1962 w Velas na Azorach, w Portugalii. W młodym wieku wyemigrował wraz z rodzicami do Kanady. 29 czerwca 1993 otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Ottawa. Pracował w duszpasterstwie. Na tamtejszym uniwersytecie ukończył studia w zakresie literatury i teologii. W 1997 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1999 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Służbę w dyplomacji watykańskiej rozpoczął w 1999 jako chargé d’affaires, a następnie sekretarz nuncjatury w Demokratycznej Republice Konga. Od 2002 był pracownikiem Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 14 listopada 2012 został mianowany przez Benedykta XVI szefem protokołu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej.

fot. Origens

 

Watykan: nowi nuncjusze w Korei oraz w Sekretariacie Stanu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze