fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Watykan: nowy prefekt Archiwum Apostolskiego

Papież Franciszek mianował prefektem Watykańskiego Archiwum Apostolskiego włoskiego augustianina, o. Rocco Ronzaniego OSA, profesora patrologii fundamentalnej w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

O. Ronzani urodził się w Rzymie 21 lutego 1978 roku. Do Zakonu Świętego Augustyna wstąpił w 1997 roku, a profesję wieczystą złożył 1 listopada 2002 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 2004 roku. W 2010 roku uzyskał doktorat z teologii i nauk patrystycznych na Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Jest konsultorem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, a także dyrektorem Archiwum Historycznego włoskiej prowincji augustianów i profesorem na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

>>> Watykan: papież spotkał się z grupą migrantów

Dotychczasowy prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego, 75-letni biskup Sergio Pagano został asesorem (doradcą) Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Apostolskie Archiwum Watykańskie jest instytucją, która prowadzi swoistą działalność polegającą na pieczy i uzupełnianiu aktów i dokumentów dotyczących zarządzania Kościołem powszechnym, tak aby były one dostępne po pierwsze dla Stolicy Świętej i Kurii Rzymskiej w pełnieniu ich działalności, a po drugie, za zezwoleniem papieskim, by mogły stanowić dla wszystkich uczonych, bez względu na kraj i wyznawaną religię, źródło wiedzy, także świeckiej, o wydarzeniach, które od wieków były ściśle związane z życiem Kościoła.

>>> Watykan zautomatyzował swój najważniejszy teleskop w Arizonie

Papieski Komitet Nauk Historycznych zrzesza ekspertów z dziedziny historii, zarówno duchownych jak i świeckich. Zajmuje się badaniami historycznymi ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła i papiestwa. Wydaje publikacje naukowe oraz organizuje szereg kongresów, konferencji, sympozjów i spotkań studyjnych związanych z tematyką historyczną. Papieski Komitet Nauk Historycznych jest członkiem Międzynarodowej Komisji Nauk Historycznych. Obecnie liczy 28 członków, a jego przewodniczącym jest od niespełna roku polski jezuita, o. Marek Andrzej Inglot. Komitet utworzył w 1954 roku papież Pius XII, ale wcześniej w 1883 roku Leon XIII ustanowił Komisję Kardynałów ds. Badań Historycznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze