epa06754393 Bishops at the annual Bishops’ Conference in the Synod hall at the Vatican, 21 May 2018. Dostawca: PAP/EPA.

Watykan: o czym będą debatować biskupi?

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zaprezentował dziś Instrumentum laboris (dokument roboczy) październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, który odbędzie się w dniach 3-28 października br. w Watykanie. 52-stronicowy dokument, sformułowany według zasad chrześcijańskiego rozeznawania, zawiera refleksje nt. współczesnej młodzieży i jasno przedstawia cele październikowych obrad biskupów i ich znaczenia dla całego Kościoła.

„W Instrumentum laboris odnajdujemy nadzieję. W świecie, który nie pomaga marzyć, ten dokument może być odczytywany jako zaproszenie do tego, by pragnąć tego, co wydaje się nierealne, by marzyć dla młodych i wspólnie z nimi o wielkich rzeczach” – mówił sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri.

Omawiając w skrócie treść Instrumentum laboris, hierarcha zwrócił uwagę na kilka tematów, które wybrzmiewają w dokumencie. Jednym z nich są liczne wyzwania współczesnej młodzieży, m.in. globalizacja i jej konsekwencje oraz pogłębiające się różnice społeczne i brak dialogu międzypokoleniowego. Innym, zaznaczanym przez samych młodych ludzi, jest potrzeba towarzyszenia – zarówno pojedynczym młodym osobom, jak też rodzinie, która dla młodzieży ma fundamentalne znaczenie, pomimo kryzysu, w którym się znajduje. Kard. Baldisseri zwrócił też uwagę na sześć wyzwań antropologicznych współczesnej młodzieży, opisanych w Instrumentum laboris, wśród których mowa jest m.in. o wyzwaniach związanych tożsamością młodzieży budowaną w świecie wirtualnym, niezdolnością młodzieży do podejmowania wiążących decyzji, a także tęsknota młodzieży, która jest coraz mniej religijna, za pogłębionym życiem duchowym.

Jak wyjaśnił bp Fabio Fabene, podsekretarz Synodu Biskupów, Instrumentum laboris to rezultat wielu konsultacji: seminarium nt. młodzieży, które odbyło się we wrześniu 2017 r. w Rzymie, konsultacji online, młodzieżowego spotkania przedsynodalnego z udziałem ok. 300 osób zebranych w Rzymie i 50 tys. młodych online. Pod uwagę wzięto także wiele informacji i refleksji, które młodzi ludzie przesyłali bezpośrednio do Sekretariatu Synodu – zarówno w formie opracowanych ankiet, jak i innych refleksji. Bp Fabene zapowiedział, że wśród uczestników Synodu Biskupów, którzy będą w październiku obradować w Rzymie, znajdą się także młodzi ludzie, a zgromadzenie Synodu Biskupów będzie okazją do wysłuchania przez Kościół głosu młodzieży.

Sekretarz specjalny XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, ks. Giacomo Costa SJ przypomniał, że rozeznawanie jest nie tylko tematem Synodu Biskupów, ale też metodą działania zgromadzenia synodalnego. Przypomniał, że samo Instrumentum laboris nie jest jedynie zbiorem refleksji, ale jest opracowany według zasad rozeznawania duchowego: pierwszy rozdział poświęcony jest poznaniu, drugi interpretacji, trzeci zaś wyborowi konkretnych dróg i rozwiązań. Przypomniał, że Synod Biskupów nie może zakończyć się wraz z październikowymi obradami, ale powinien mieć swój ciąg dalszy, zwłaszcza dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, którzy powinni mieć swoje miejsce w Kościele.

Fot. PAP/EPA.

Drugi z sekretarzy specjalnych ks. Rossano Sala SDB przypomniał, że nie istnieje głoszenie Ewangelii młodym ludziom bez towarzyszenia im, ani też towarzyszenie młodzieży nie powinno mieć innego nadrzędnego celu, niż głoszenie im Ewangelii. Przypomniał, że owo głoszenie i towarzyszenie musi odbywać się ze znajomością współczesnych kontekstów życia młodych i otaczającego ich świata. Mówił też o tym, jak ważne jest towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, rozumianego jako odkrywanie tożsamości młodych ludzi. Jedną z wielkich słabości jest postrzeganie powołania jako zawężonego, elitarnego, odnoszącego się tylko do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

52-stronnicowy dokument Instrumentum laboris, który będzie podstawą obrad podczas październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy, pt. „Poznać: Kościół słuchający rzeczywistości”, przedstawia portret współczesnej młodzieży i wyzwania, z jakimi się ona zmaga. Kolejny rozdział, zatytułowany „Interpretować: wiara i rozeznawanie powołania”, zbiera refleksje dotyczące tego, czym jest powołanie i jak pomagać młodym w jego rozeznawaniu. Trzecia część, pt. „Wybierać: drogi nawrócenia duszpasterskiego i misyjnego”, przedstawia perspektywę działań duszpasterskich możliwych do podjęcia w ramach troski o młodych ludzi. Dokument ten ma być także inspiracją do konkretnych rozwiązań, które mogą stać się owocem tego wydarzenia i odpowiedzią na potrzeby czasów.

Jak podkreślał kard. Baldisseri, propozycje te mają dotyczyć wszystkich młodych, a nie tylko młodzieży znajdującej się dziś w Kościele i przyznającej się do wiary chrześcijańskiej. Jak czytamy na pierwszych stronach Instrumentum laboris, młodzi ludzie (tj. w wieku 16-29 lat) stanowią dziś blisko jedną czwartą światowej populacji, jako grupa ponad 1,8 mld osób.

XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Watykanie w dniach 3-28 października br. z udziałem biskupów i konsultorów z całego świata.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze