Watykan: peruwiańska szopka na placu św. Piotra
Szopka nawiązuje do dwusetnej rocznicy ogłoszenia niepodległości Peru, która przypada w tym roku. Ukazuje wycinek codziennego życia narodów andyjskich. Postaci w szopce są ubrane w narodowe stroje ludu Chopcca, który ofiarował szopkę.
Szopka symbolizuje powszechne powołanie do zbawienia, gdyż Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego, niezależnie od jego języka, narodowości, kultury i innych czynników.
Postaci w szopce są ubrane w narodowe stroje ludu Chopcca, który ofiarował szopkę. Jezus będzie wyglądał, jak dziecko „Hilipuska” – owinięte w ubranka typowe dla tych stron i przepasane plecionym paskiem, zwanym „chumpi”.
Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk na ludowym instrumencie
Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy zostały wykonane z takich materiałów jak ceramika, drewno z drzewa „maguey” (gatunek agawy) i włókno szklane.
Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco.
Królowie-Magowie ze Wschodu mają ze sobą sakwy i torby z artykułami spożywczymi z regionu Huancavelica, takie jak bataty, quinoa (komosa ryżowa), kiwicha (szarlat) i cañihua (kaniwa), oraz lampy z flagą peruwiańską na grzbietach.
>>> Papież Franciszek i Benedykt XVI otrzymali bawarskie szopki
Szopka nawiązuje do kultury i tradycji tej wspólnoty etnicznej
W szopce można zobaczyć też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lam, alpak, wikuń, owiec, vizcache (odmiana zająca), parihuany (gatunek flaminga) i kondora andyjskiego – narodowy symbol Peru. Zostaną także pokazane elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca, używanych np. przy uprawie roli.
Cała ta wspólnota etniczna liczy nieco ponad 10 tys. osób i zamieszkuje ziemie na wschód od miasta Huancavelica – stolicy departamentu o tej samej nazwie – na płaskowyżu o wysokości od 3680 do 4500 metrów nad poziomem morza w Andach Peruwiańskich.
Pomysł i powstanie szopki andyjskiej są wynikiem współpracy episkopatu Peru, diecezji Huancavelica, władz tego regionu, Ministerstw: Handlu Zagranicznego i Turystyki oraz Spraw Zagranicznych i ambasady tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.
>>> Warszawa: otwarto wystawę szopek krakowskich [GALERIA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |