fot. PAP/EPA/ANDREA SOLERO

Watykan podkreśla misję pokojową chrześcijan i buddystów

Watykan podkreślił wspólną misję pokojową chrześcijan i buddystów. „Dialog między nami służy przekazywaniu skarbów naszych tradycji religijnych i wykorzystaniu ich mądrości, aby stawić czoła pilnym wyzwaniom naszych czasów” – głosi przesłanie Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego opublikowane z okazji światowego buddyjskiego święta Vesak. Święto upamiętnia narodziny, oświecenie i śmierć Buddy.

„W czasach naznaczonych podziałami, konfliktami i cierpieniem potrzebny jest dialog, który pozwoli przełożyć słowa na konkretne działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i godności człowieka” – czytamy w dokumencie podpisanym przez kardynała George’a Jacoba Koovakada. Prefekt Dykasterii wskazał przy tym  na „przełomową” deklarację „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II (1962-1965) o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

fot. EPA/DIEGO AZUBEL Dostawca: PAP/EPA.

Kościół ceni nauczanie innych religii

„Zainspirowani wizją tego dokumentu potwierdzamy, że Kościół katolicki nie odrzuca niczego, co jest prawdziwe i święte w innych religiach” – podkreśla się w przesłaniu. „Kościół ceni zasady życia i postępowania, a także nauki, które, choć pod wieloma względami różnią się od jego własnych nauk, to jednak często „odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi” – zapewnia zgodnie z „Nostra aetate”. Nawet 60 lat później religie wciąż potrafią udzielać sensownych odpowiedzi na nierozwiązane tajemnice ludzkiej egzystencji. 

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Jednocześnie w tekście nawiązuje się do dokumentu o ludzkim braterstwie, który papież Franciszek podpisał z egipskim Wielkim Imamem Ahmadem al-Tayyebem w Abu Zabi w 2019 r. Kościół ufa, że „nasze tradycje mogą znaleźć godne odpowiedzi na wyzwania naszych czasów poprzez dialog” – zapewnił watykański dokument.

Vesak zwany również świętem urodzin Buddy lub świętem oświecenia, jest najważniejszym świętem buddyjskim, obchodzonym w wielu krajach azjatyckich. Święto to przypada na pierwszy dzień pełni księżyca szóstego miesiąca księżycowego, zwykle między końcem kwietnia a początkiem czerwca. W tym roku jest to 12 maja. Jednak różne kalendarze buddyjskie świętują w różne dni. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze