Watykan: polski duchowny będzie pracował w nuncjaturze w Berlinie
Pochodzący z archidiecezji gdańskiej ks. dr Przemysław August Lewiński, zakończył pracę w papieskim przedstawicielstwie na Kubie i będzie pracował w nuncjaturze apostolskiej w Berlinie – informuje włoski watykanista Andrea Gagliarducci. W swoim komentarzu omawia zmiany personalne w watykańskiej dyplomacji dokonane w minionych dniach.
>>> Życie konsekrowane w liczbach
Gagliarducci zwraca między uwagę, że wśród wielkich przetasowań w nuncjaturach, wyróżnia się przeniesienie pochodzącego z Rumunii ks. prał. Paula Butnaru z Sekcji ds. Relacji z Państwami do Nuncjatury Apostolskiej w Kanadzie. Był on między innymi urzędnikiem Sekretariatu Stanu, który towarzyszył kardynałowi Matteo Zuppiemu we wszystkich jego misjach jako wysłannika papieża na rzecz pokoju na Ukrainie – misjach, które koncentrowały się głównie na pomocy humanitarnej. Ks. Butnaru był w Kijowie, Moskwie, Waszyngtonie i Pekinie i zna szczegóły. Chociaż przeniesienie jest częścią rutyny, faktem pozostaje, że każda kolejna misja kardynała Zuppiego, odbędzie się bez jednego ze „stałych członków” jego zespołu. Wcześniej ks. prał. Butnaru należał między innymi do zespołu pracującego nad sytuacją Kościoła katolickiego na Białorusi.
>>> Kard. KONRAD KRAJEWSKI: cierpienie Ukraińców sięga nieba
Natomiast ks. dr Przemysław August Lewiński urodził się 25 czerwca 1986 roku w Gdyni. Po zdaniu egzaminu maturalnego w liceum „Sobieskiego” w 2005 roku wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Po trzecim roku studiów seminaryjnych, został skierowany do Collegio Alberoni w Piacenzy, w celu dalszego kształcenia z zakresu teologii. W 2010 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku przyjął święcenia diakonatu z rąk biskupa Ryszarda Kasyny. W 2011 roku zdał egzamin tzw. baccalaurea, broniąc pracy pisemnej pt.: „Maria Regina della Polonia nella storia della nazione polacca” („Maryja, Królowa Polski w historii Narodu polskiego”) i uzyskał wynik summa cum laude. Dnia 18 czerwca 2011 roku w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Sławoja Leszka Głódzia. Został jednocześnie skierowany na kontynuowanie studiów na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Tam też w październiku 2011 roku, rozpoczął trzyletnie studia licencjackie i zamieszkał w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym.
We wrześniu 2013 roku został zaproszony do wstąpienia do Akademii Kościelnej w Rzymie, kształcącej przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej. W roku 2014 obronił licencjat z Prawa Kanonicznego i rozpoczął przewód doktorski na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, kontynuując jednocześnie studia z zakresu dyplomacji. Doktorat obronił w 2015 roku, prezentując pracę w języku włoskim pt. „Wolność wyznania w Polsce w okresie zmian ustrojowych z reżimu komunistycznego do demokracji. Gwarancje prawne prawa państwowego i międzynarodowego”. Kilka tygodni później zdał również egzamin końcowy w Akademii Kościelnej przed Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej i został posłany na pierwszą placówkę dyplomatyczną do Nuncjatury Apostolskiej w Sudanie i Erytrei w randze Adepta Nuncjatury. Po roku pracy awansował na stanowisko Drugiego Sekretarza Nuncjatury.
W roku 2018, po trzyletniej pracy w Sudanie, zostałem skierowany do Nuncjatury Apostolskiej w Kazachstanie, a następnie na Kubę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |