fot. Vatican News

Watykan: poważne problemy funduszu emerytalnego

Według wewnętrznych raportów finansowych Watykanu uzyskanych przez portal The Pillar, dziesięć lat temu fundusz emerytalny Stolicy Apostolskiej miał niepokryte zobowiązania w wysokości niemal 1,5 mld euro. Według tych dokumentów watykańskie władze finansowe zaproponowały środki mające na celu rozwiązanie problemu emerytalnego w 2015 roku, podczas gdy źródła twierdzą, że „praktycznie nic” nie zostało zrobione w celu wdrożenia tych środków w kolejnych latach.

Fundusz emerytalny nadal jest na minusie, co budzi poważne wątpliwości co do zdolności Watykanu do wypłacania emerytur pracownikom świeckim i duchownym. Watykan nie potwierdził wielkości obecnych niepokrytych zobowiązań, ale watykańscy urzędnicy finansowi ostrzegają, że sytuacja pogorszyła się dopiero w ostatnich latach. Ich skala rzuca nowe światło na decyzję papieża Franciszka z listopada ubiegłego roku o wyznaczeniu kard. Kevina Farrella do nadzorowania funduszu jako jedynego dyrektora i ostrzeżeniu, że fundusz emerytalny nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań „w perspektywie średnioterminowej”.

>>> Watykan: rosną nadzieje na obecność papieża podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia

21 listopada ubiegłego roku papież Franciszek wysłał list do Kolegium Kardynalskiego, ostrzegając, że w watykańskim funduszu emerytalnym wykryto „poważny brak równowagi”. „Najnowsze dogłębne analizy przeprowadzone przez niezależnych ekspertów (…) wskazują na poważną perspektywiczną nierównowagę funduszu, którego wymiar ma tendencję do poszerzania się w czasie w przypadku braku interwencji” – napisał Franciszek. „Oznacza to, że obecny system nie jest w stanie zagwarantować w perspektywie średnioterminowej wypełnienia zobowiązań emerytalnych dla przyszłych pokoleń” – ostrzegł papież. Zaznaczył, że trzeba podjąć trudne decyzje, które… wymagają szczególnej wrażliwości, hojności i gotowości do poświęceń ze strony wszystkich.

Chociaż papież powiedział, że „niedawna” analiza ujawniła kwestię funduszu emerytalnego, nie określił wielkości finansowej czarnej dziury, przed którą stoi.

fot. PAP/Valdemar Doveiko

Franciszek nie odniósł się również do wcześniejszych wysiłków watykańskich władz finansowych, aby oznaczyć kwestię funduszu emerytalnego jako pilną na początku jego pontyfikatu. Podczas gdy papież zauważył, że „nierównowaga” w funduszu zwiększyła się „z biegiem czasu przy braku interwencji”, wewnętrzne raporty watykańskie uzyskane przez The Pillar pokazują, że konkretne interwencje zostały zaproponowane już w 2015 roku, ale najwyraźniej nie zostały podjęte.

W dokumencie informacyjnym z listopada 2015 r. przygotowanym przez Sekretariat ds. Gospodarki, kierowany wówczas przez kard. George’a Pella, wskazano na wcześniejsze ustalenia COSEA, Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, która została utworzona przez papieża Franciszka w 2013 r.

COSEA poinformowała, że „zidentyfikowano lukę w finansowaniu w wysokości co najmniej 700-800 mln euro (na podstawie stóp procentowych z 2013 r.)” w watykańskim funduszu emerytalnym, a w ubezpieczeniach zdrowotnych Stolicy Apostolskiej „oczekuje się, że wydatki wzrosną do niezrównoważonego poziomu; wydatki na mieszkańca są o ponad 50 procent wyższe niż w porównywalnych włoskich funduszach zdrowia”.

Kwestie te zostały zasygnalizowane przez Sekretariat ds. Gospodarki w kontekście „alarmujących tendencji w finansach Stolicy Apostolskiej”, zgodnie z dokumentem informacyjnym, który został przygotowany przez grupę roboczą powołaną w celu rozwiązania problemów systemowych w zarządzaniu aktywami i niedoborów dochodów oraz zaproponowania „krótko-, średnio- i długoterminowych planów” w celu zwiększenia przychodów i obniżenia kosztów.

>>> Andrea Torniellio symbolicznym geście papieża: znak obecności w czasach wirtualnej rzeczywistości

Wskazano wówczas watykański fundusz emerytalny jako „główny obszar odpowiedzialności”, który wymaga znaczącej reformy finansowej i strukturalnej, w tym „lepszego zarządzania i ustanowionego nadzoru przez Radę ds. Gospodarki i Sekretariat ds. Gospodarki” oraz „większej jasności co do kryteriów inwestowania aktywów i wyboru zarządzających aktywami”.

Jednak w drugim dokumencie informacyjnym, również przygotowanym w listopadzie 2015 r. przez Sekretariat ds. Gospodarki, stwierdzono, że stan funduszu emerytalnego znacznie się pogorszył od czasu wstępnej analizy COSEA.

Podczas gdy w 2014 r. COSEA określiła zobowiązania o wartości 900 mln euro, „nowsza analiza wykazała, że zobowiązania te szacowane są obecnie na 1,4 mld euro”.

W tym samym dokumencie wyrażono również ostrożność w odniesieniu do funduszu emerytalnego i kondycji finansowej Państwa Watykańskiego: trzeba zauważyć, że podczas gdy Stolica Apostolska ma deficyt, to  Gubernatorat generuje zyski. Jednak takie pozornie solidne zyski finansowe „nie obejmują składek niezbędnych do zrównoważenia deficytu Funduszu Emerytalnego” – zauważono w raporcie.

Szczegółowy raport na temat stanu funduszu, w tym prawie 1,5 mld euro niepokrytych zobowiązań, został przedstawiony w maju 2016 r. Radzie ds. Gospodarki, organowi utworzonemu przez papieża Franciszka w 2014 r. w celu nadzorowania struktur gospodarczych, administracyjnych i finansowych Stolicy Apostolskiej.

W raporcie Sekretariatu ds. Gospodarki z 2015 r. wskazano również na poważne niedociągnięcia w pozyskiwaniu funduszy przez Watykan.

Papież Franciszek ogłosił w listopadzie gruntowny przegląd watykańskiego funduszu emerytalnego, którego ogólnym celem jest osiągnięcie „zerowego deficytu”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze