fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Watykan: rozwijać politykę migracyjną uwzględniającą wartości

Kardynał Michael Czerny, odpowiedzialny w Watykanie za migrantów i uchodźców, przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej orędzie papieża Franciszka na 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jego hasłem są słowa: „Bóg idzie ze swoim ludem”. Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka odniósł się również w watykańskiej sali prasowej do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. „Byłoby dobrze, gdyby Europa pamiętała o swoich migracyjnych korzeniach” – powiedział kard. Czerny.

Jest to wyzwanie dla Europejczyków: jak mogą stworzyć i wspierać politykę migracyjną na swoim kontynencie, która odzwierciedla wartości i nadzieje, wielkość tego kontynentu?” – pytał kard. Czerny. Odniósł się w szczególności do ksenofobicznych i prawicowych ekstremistycznych partii i postaw.

„Łatwo jest powiedzieć i często się mówi: `Migracja to globalny kryzys’. To jest złe, głupie, ale to przeraża ludzi. Zamiast tego musimy uznać – i jest to również główny punkt przesłania papieża – że ci ludzie są naszymi braćmi i siostrami. Powinniśmy to powtarzać: uznać ich za braci i siostry. Bracia i siostry nie są globalnymi problemami” – mówił kardynał.

Migranci lub uchodźcy nie opuszczają swojej ojczyzny z „pragnienia przygody” – podkreślił kardynał, który również z własnego doświadczenia wie, co oznacza migracja. Zamiast odrzucać i uciskać tych, którzy uciekają, powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki wypychające i przyciągające, które leżą u podstaw przymusowej migracji, ostrzegł. „Gdybyśmy byli narażeni na podobną presję, również byśmy uciekli” – powiedział kard. Czerny. Jak wyjaśnił Papież Franciszek, błędem jest „samolubne przywłaszczanie sobie danego nam przez Boga skrawka ziemi, który zamieszkujemy tylko tymczasowo”. Ludzie w ucieczce, uchodźcy, osoby wysiedlone, ofiary handlu ludźmi i wielu migrantów jest wystawianych na próbę.

>>> Watykan: nowi członkowie Dykasterii Nauki Wiary

Kontynent europejski powinien zatem pamiętać o swoich korzeniach i wartościach oraz działać zgodnie z nimi, zaapelował kard. Czerny: „Byłoby dobrze, gdyby Europejczycy pamiętali o swoich migracyjnych korzeniach. Wielu ludzi w Europie było w ciągłym ruchu. I to naprawdę wstyd, że po jednym lub dwóch pokoleniach rodziny zapominają o swoich migracyjnych korzeniach i pomocy, jaką otrzymali wtedy od innych. A teraz my mamy szansę pomóc” – podkreślił jezuita kard. Czerny. Dodał: „Myślę, że wszyscy cierpimy z powodu rozdźwięku między wartościami europejskimi, które niedawno świętowaliśmy, a polityką migracyjną i dyskursami na jej temat. To jest nasz problem”.

fot. PAP/EPA/NAREK ALEKSANYAN

Pomoc migrantom i uchodźcom to sprawa wszystkich

W konferencji prasowej wzięła również udział siostra Patricia Murray IBVM, sekretarz generalna Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Zakonnica podkreśliła, że każdy ma do odegrania rolę w przyjmowaniu, wspieraniu i integrowaniu migrantów i uchodźców.

Podkreśliła, że to pytanie dotyczy nas jako obywateli i członków Kościoła katolickiego. „Nie sądzę, że możemy czekać na rozwiązania z zewnątrz, ale musimy sami stać się aktywni – czy to w rodzinach, parafiach czy stowarzyszeniach. Musimy zadać sobie pytanie: Co robimy? Co możemy zrobić? Jak możemy coś zmienić, jeśli chodzi o przyjazną kulturę wobec naszych braci i sióstr?” – mówiła s. Murray.

.Podobnie jak kard. Czerny, s. Murray przypomniała Europie o jej wartościach i własnej historii. „To głęboka część naszego europejskiego dziedzictwa, że my, jako ludzie, którzy sami byliśmy migrantami, teraz okazujemy wdzięczność za przyjęcie w trudnych okolicznościach, nawet jeśli na początku mogły pojawić się negatywne reakcje. Teraz do nas należy złożenie nowej deklaracji na rzecz włączenia, akceptacji i integracji” – powiedziała zakonnica. 

>>> Watykan: papież napisał wstęp do książki nt. Igrzysk Olimpijskich

Wezwała również rodziny i społeczeństwo do podjęcia działań przeciwko uprzedzeniom od najmłodszych lat oraz do promowania wielokulturowości i międzykulturowości, a także wizji świata, w którym każdy ma swoje miejsce. Ważne jest, aby odejść od idei, że inni chcą ci coś odebrać i przejść do idei, że inni są wzbogaceniem.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono orędzie papieża Franciszka na 110. katolicki Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który odbędzie się 29 września 2024 roku. Orędzie jest zatytułowane: „Bóg idzie ze swoim ludem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze