pompeo parolin

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Watykan: stosunki z Chinami tematem rozmowy Mike’a Pompeo z kard. Parolinem

Stosunki z Chinami były tematem czwartkowej rozmowy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem – ogłosił Watykan. Wcześniej doszło do napięć, gdy Pompeo skrytykował Watykan za zbliżenie z Pekinem.

Po rozmowie, która trwała 45 minut, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował dziennikarzy, że „obie strony przedstawiły swoje stanowiska w kwestii stosunków z Chińską Republiką Ludową w atmosferze szacunku, otwartej i serdecznej”.

Ponadto wśród tematów dyskusji Watykan wymienił konflikty i kryzysy na Kaukazie, a więc między Armenią i Azerbejdżanem, na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Na kilka dni przed przyjazdem do Rzymu Pompeo wezwał Watykan, by nie zgodził się na przedłużenie porozumienia z Chinami, zawartego dwa lata temu między innymi w sprawie mianowania biskupów, co wcześniej powodowało ostre spięcia z Pekinem.

pompeo parolin

fot. EPA/VATICAN MEDIA

>>> Kard. Parolin: trzeba szanować prawo do wolności religijnej 

Sekretarz stanu USA napisał na Twitterze: „Dwa lata temu Stolica Apostolska zawarła porozumienie z Komunistyczną Partią Chin, mając nadzieję na to, że pomoże chińskim katolikom. Jednak znęcanie się Komunistycznej Partii Chin nad wiernymi tylko pogorszyło się. Odnowienie umowy zagraża autorytetowi moralnemu Watykanu”.

Słowa te wywołały zdumienie w Watykanie, który dał do zrozumienia, że zamierza podążać drogą ku poprawie stosunków z Chinami.

Dzień przed spotkaniem z kardynałem Parolinem Pompeo wziął udział w konferencji w Rzymie na temat wolności religijnej, zorganizowanej przez ambasadę USA przy Stolicy Apostolskiej. W swym wystąpieniu mówił, że „nigdzie wolność religijna nie jest bardziej atakowana niż w Chinach”. Podkreślał, że „chińska partia komunistyczna walczyła z każdą wspólnotą religijną w Chinach”.

Media nadały również duży rozgłos słowom szefa watykańskiej dyplomacji arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera, który zasugerował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa „instrumentalnie” wykorzystuje papieża Franciszka. Brytyjski duchowny zapytany został, czy organizacja konferencji przez stronę amerykańską w ostatnich tygodniach kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych nie jest „instrumentalnym wykorzystaniem papieża” przez administrację Trumpa.

– Tak, właśnie to jest jednym z powodów, dla których papież nie spotka się z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo – odparł abp Gallagher. Także on brał udział w czwartkowej rozmowie z Pompeo.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze