fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Watykan: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami

– Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar – podkreślił biskup podczas konferencji „Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)”, zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. „Chcę podkreślić – kontynuował – znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch”.

Bp Alí Herrera zaznaczył, że „wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane”. Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest „pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych”, drugim jest „weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio „Vos Estis Lux Mundi”, który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom”, trzecim jest „odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele”.

fot. Romanuspontifex, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112787093

Bp Alí Herrera zwrócił uwagę, że „instrument ten, który nie zajmuje się konkretnymi przypadkami, będzie w stanie kompleksowo przedstawić całą wielką pracę, jaką nasz Kościół wykonuje na świecie, aby chronić najsłabszych oraz pokazać nasze postępy i działania, które możemy zrobić lepiej w wymierny i wiarygodny sposób. Pierwsze wydanie Raportu Rocznego, obejmujące rok 2023, zostało zaproponowane papieżowi do rozważenia w marcu ubiegłego roku, po zatwierdzeniu przez członków Komisji, i spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach przystąpimy do jego publikacji”.  

Bp Alí Herrera podsumował: „Mogliśmy zobaczyć kilka przykładów dobrych praktyk opracowanych w różnych diecezjach Konferencji Episkopatu Włoch: w szczególności chciałbym przypomnieć inicjatywy współpracy z władzami cywilnymi, także we współpracy z prokuraturami, sądami, siłami policyjnymi i służbami społecznymi na danym terytorium”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze