Chinese brother Emmanuel Pereira – Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85942

Watykan uznał heroiczność cnót o. Matteo Ricci – apostoła Chin

Wśród podpisanych dzisiaj przez papieża Franciszka w Watykanie 13 dekretów o heroiczności cnót jeden dotyczy jezuity, o. Matteo Ricciego (1552-1610), apostoła Chin.

O. Matteo Ricci był pierwszym z trzynaściorga dzieci zamożnej rodziny mieszkającej w Maceracie, w regionie Marche. Urodził się 6 października 1552 r. Po wstąpieniu do nowicjatu jezuitów w Rzymie i rocznej formacji duchowej został skierowany na studia filozoficzne i teologiczne (1572-1577) do słynnego już wówczas Kolegium Rzymskiego. Studiował tam również astronomię oraz matematykę pod kierunkiem Krzysztofa Klawiusza, znanego jezuity niemieckiego; nauczył się też konstruowania zegarów.

>>> Matteo Ricci. Misjonarz intelektualista

W r. 1578 o. Matteo Ricci został wysłany do Indii. Przed podróżą, wraz z kilkoma innymi młodymi jezuitami, którzy — jak on — mieli udać się na misje, został przyjęty na audiencji przez papieża Grzegorza XIII. Po przybyciu do Indii kontynuował w Goa studia teologiczne i w 1580 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata później przybył do Chin, a dokładnie do Zhaoquin w dzisiejszej prowincji Guangdong. 24 stycznia 1601 r. dotarł na dwór cesarski w Pekinie, jednak cesarza nigdy osobiście nie spotkał. Przybycie o. Ricciego na dwór cesarski musiało być bardzo ważnym wydarzeniem, zostało bowiem zapisane w oficjalnej historii dynastii Ming. Spośród darów, jakie o. Ricci przywiózł dla cesarza, warto wspomnieć: obraz Zbawiciela, dwa obrazy Matki Bożej, brewiarz, krucyfiks wysadzany drogimi kamieniami, dwa zegary, dwie klepsydry, klawesyn, osiem zwierciadeł oraz róg nosorożca. Przez wiele lat o. Ricci prowadził bardzo intensywną działalność misjonarską i naukową. Zmarł w Pekinie 11 maja 1610 r.

W 1984 roku rozpoczęła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego o. Ricciego. Po przerwie, proces został wznowiony 24 stycznia 2010 w Maceracie a zakończony 26 maja 2013 r. Następnie prace prowadzono w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Do beatyfikacji o. Matteo Ricciego konieczne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze