Watykan: w ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego wystawiona zostanie „Boska Komedia”
W ramach inicjatyw przygotowujących do Roku Jubileuszowego, miasto Rzym i watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji proponują cztery spotkania – od dziś do 4 lipca o godz. 21:00 na Piazza Pio XII – z pierwszymi pieśniami „Boskiej Komedii” arcydzieła Dantego, w interpretacji i pod dyrekcją Franco Ricordiego.
„Teatralna dusza” jest nieodłącznym elementem „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri: forma scenografii inspirowana słowami narratora, który jest także bohaterem, który mówi w pierwszej osobie, ale opowiada o doświadczeniach wszystkich ludzi, wszystkich czasów. To właśnie z tej intuicji Franco Ricordi, po recytacjach „Boskiej Komedii” w całych Włoszech i w różnych częściach świata, przybywa na jubileuszowe spotkanie z „Komedią Dantego dla św. Piotra”, które ma wsparcie departamentu ds. wydarzeń, sportu, turystyki i mody miasta Rzymu oraz patronat Dykasterii ds. Ewangelizacji. Przedstawienie trzech pieśni, które rozpocznie się od 1 do 4 lipca 2024 r. „Piekłem” i będzie kontynuowane w 2025 r. „Czyśćcem” i „Rajem”. Cztery wieczory dla każdej pieśni, podczas których Franco Ricordi zaprezentuje je z towarzyszeniem Edoardo Rosadiniego na altówce.
>>> Watykan: kwoty ofiar na Obol św. Piotra wracają do czasu sprzed pandemii
Dante nasz współczesny
Odnosząc się do uniwersalności i zaskakującej współczesności Dantego, Franco Ricordi dodaje: „Po tym, jak dużo pracowałem nad Szekspirem, zarówno jako aktor i reżyser, jak i jako pisarz, w wieku około pięćdziesięciu lat (co jest jak powiedzenie dzisiaj „w połowie podróży naszego życia”) poczułem się wezwany z powrotem do naszego największego poety, jedynego, który stoi na równi z Szekspirem w sensie uniwersalnym, ponieważ jego myśl jest rzeczywiście starożytna, ale także współczesna i antycypuje wiele motywów, nawet bardzo dramatycznych, naszych czasów, nie tylko możliwość zniszczenia świata przez człowieka, którego obawiał się Dante w XXXI pieśni „Piekła”, i zamiast tego „Raj”, który reprezentuje możliwość rzeczywistego zbawienia”.
>>> Watykan: Polak nuncjuszem w Angoli
Cztery spotkania
„Chociaż prawdą jest, że czytanie trzech pieśni w całości byłoby idealne, dokonanie syntezy jest możliwe, nawet dramaturgicznie, poprzez skupienie się na pieśniach, w których Dante przekracza siebie. Przechodząc od jednej pieśni do drugiej, dam jednak wskazówki, co dzieje się w pieśniach, których nie będę recytować, więc ci, którzy zobaczą cztery wieczory poświęcone „Piekłu”, będą mieli pełny przekrój” – mówi Ricordi.
Spotkanie odbędzie się przez cztery kolejne wieczory, od 1 do 4 lipca, o godz. 21:00 na Piazza Pio XII.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |