Watykan

fot. unsplash

Watykan: wybrano nowych członków Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych

Ojciec Święty zaliczył do grona członków Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych następujących kardynałów: Luisa Antonio G. Tagle’a, prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów; Luisa Francisco Ladarię Ferrella, prefekta Kongregacji Nauki Wiary; Dominique’a Mambertiego, prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz Josepha Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia – poinformowało Biuro Prasowej Stolicy Apostolskiej.

Zadaniem kierowanej od 7 kwietnia 2018 roku przez abp. Filippo Iannone, O.Carm. Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych jest czuwanie nad ortopraksją (zgodnością z normami prawa kanonicznego) w Kościele katolickim. Składa ona na ręce Ojca Świętego wnioski o uchwalenie nowych kanonów w przypadku tzw. luki prawnej lub dezaktualizacji norm w odniesieniu do Kodeksu łacińskiego i Kodeksu Kościołów Wschodnich, jak również w odniesieniu do innych norm Kościoła powszechnego. Czuwa także i zapewnia właściwe stosowanie obowiązujących norm. Polega to na: a) badaniu tekstów normatywnych opracowanych przez dykasterie Kurii Rzymskiej w celu oceny ich zgodności z normami powszechnymi i właściwej formy prawnej; b) badaniu dekretów generalnych poszczególnych Konferencji Episkopatu; c) badaniu poszczególnych ustaw różnych niższych instancji ustawodawczych w przypadku wniosków o zgodność; d) stwierdzaniu i zgłaszaniu właściwym władzom wszelkich praktyk, które nie są zgodne z obowiązującymi normami.

>>> Katowice: bp Grzegorz Olszowski zakażony koronawirusem. Pozostali biskupi w kwarantannie

Fot. cathopic

Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych posiada także funkcję interpretacyjną – formułowanie autentycznych interpretacji, potwierdzonych przez władzę papieską, powszechnych praw Kościoła. Jeśli istnieją wątpliwości co do prawa, które wymaga autentycznej interpretacji, Papieska Rada może zaproponować odpowiednie i autorytatywne wyjaśnienie znaczenia normy. Wyjaśnienia te mogą mieć również formę deklaracji lub not wyjaśniających.

Dykasteria ta prowadzi ponadto działania mające na celu promowanie wiedzy i praktyki w zakresie prawa kanonicznego oraz podejmuje inne działania zgodnie ze specjalnym mandatem Ojca Świętego.

>>> Ratyzbona: Benedykt XVI odprawi dziś mszę św. ze swoim bratem

Dotychczas w gronie członków tej dykasterii było trzech purpuratów, którzy ukończyli już 80 rok życia, i na mocy prawa złożyli rezygnację z pełnionych obowiązków: Polak -Zenon Grocholewski, Włoch- Agostino Vallini i Hiszpan- Luis Martinez Sistach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze