fot. episkopat.pl

Watykan wydaje specjalną notę do biskupów. Chodzi o dbałość o liturgię i przestrzeganie norm

Do roztropnego dostosowywania liturgii do różnych sytuacji, dbając zawsze o przestrzeganie norm obrzędowych zawartych w księgach liturgicznych zachęciła biskupów Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wydała ona notę na temat obchodów Wielkiego Tygodnia w roku bieżącym.

>>> Sekretarz Rady Kardynałów przeprasza za błąd w konstytucji apostolskiej

NOTA DO BISKUPÓW I KONFERENCJI EPISKOPATÓW NA TEMAT OBCHODÓW WIELKIEGO TYGODNIA 2022 R.

Podczas uroczystości wielkanocnych w minionych latach, naznaczonych trudną sytuacją pandemii, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaproponowała wytyczne, które miały pomóc biskupom w ich zadaniu oceny konkretnych sytuacji i zadbania o dobro duchowe pasterzy i wiernych podczas obchodów Wielkiego Tygodnia, stanowiącego centrum całego roku liturgicznego.

W związku z postępującym spowolnieniem pandemii, choć w poszczególnych krajach dzieje się to w różnym tempie, nie zamierzamy proponować dalszych wytycznych dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia. Doświadczenie, jakie Konferencje Episkopatów zdobyły w minionych latach, jest z pewnością wystarczające, aby w różnych sytuacjach radzić sobie w najbardziej odpowiedni sposób, dbając zawsze o przestrzeganie norm obrzędowych zawartych w księgach liturgicznych.

Pragniemy zatem wezwać wszystkich do zachowania roztropności i unikania działań i zachowań, które mogłyby stanowić potencjalne ryzyko. Każda ocena i decyzja powinna być zawsze podejmowana w porozumieniu z Konferencją Episkopatu, która weźmie pod uwagę przepisy przyjęte przez kompetentne władze cywilne poszczególnych krajów.

W minionych dniach Ojciec Święty wielokrotnie wzywał nas do modlitwy, prosząc Boga o dar pokoju dla Ukrainy, aby zakończyła się ta „odrażająca wojna”. Wraz z Ukrainą pragniemy również przypomnieć o wszystkich innych konfliktach, których jest niestety stale wiele, w wielu krajach świata, a które papież Franciszek określił jako trzecią wojnę światową „w kawałkach”. W liturgii Wielkiego Piątku, podczas celebracji Męki Pańskiej, jesteśmy zachęcani do wznoszenia próśb do Boga za Kościół i za cały świat. W uroczystych modlitwach wstawienniczych będziemy wzywać Pana za rządzących państwami (modlitwa IX), aby „na całym świecie panował trwały pokój i pomyślność narodów, a religia cieszyła się wolnością”, oraz za strapionych i cierpiących, (modlitwa X), „aby wszyscy mogli się radować, że doznali w swoich potrzebach Twego miłosierdzia”. Uczyńmy teraz te modlitwy naszymi własnymi za wszystkich naszych braci i siostry, którzy doświadczają grozy wojny, zwłaszcza na Ukrainie.

Zwracamy uwagę, że „w sytuacji poważnej potrzeby publicznej biskup diecezjalny może zezwolić lub nakazać dodanie specjalnej intencji” (Missale Romanum, editio typica tertia, s. 314, n. 13).

Niech obchody Wielkanocy przyniosą wszystkim narodom nadzieję, która płynie wyłącznie ze zmartwychwstania Pana

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 25 marca 2022, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Abp Arthur Roche
Prefekt

✠ Vittorio Francesco Viola, OFM
Arcybiskup Sekretarz

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze