fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Watykan zajmuje stanowisko w sprawie Medziugorie 

Watykan publikuje nowe ustalenia dotyczące postępowania z doświadczeniami duchowymi w kontekście  miejsca pielgrzymkowego Medziugorie w Bośni i Hercegowinie. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że zostaną one zaprezentowane 19 września na konferencji prasowej w Watykanie. Wezmą w niej udział kardynał Victor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, jej sekretarz ds. Nauki Wiary, Armando Matteo i Andrea Tornielli z watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

Położone 100 kilometrów na południowy zachód od Sarajewa Medziugorie, do którego co roku przybywa kilka milionów pielgrzymów, znane jest od 1981 roku z doniesień o objawieniach maryjnych. Były one kilkukrotnie badane przez Watykan, ale nie zostały jeszcze uznane. W sierpniu br. wizytator apostolski w Medziugoriu abp Aldo Cavalli powiedział, że według oceny Watykanu miejsce pielgrzymkowe spełnia wszystkie zasady dotyczące objawień maryjnych.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Normy oceny zjawisk nadprzyrodzonych 

W 2017 r. papież Franciszek posłał do Medziugoria specjalnego wysłannika, arcybiskupa Henryka Hosera. Hierarcha miał tam rozpoznać sytuację duszpasterską i potrzeby pielgrzymów, a także wskazać ewentualne inicjatywy duszpasterskie w przyszłości. Abp Hoser zaznaczał, że celem zadania powierzonego mu przez Franciszka nie jest zajmowanie się wiarygodnością objawień maryjnych. Jego zdaniem, Medziugorie jest miejscem charyzmatycznym, do którego w prywatnych pielgrzymkach przyjeżdża około 2,5 mln pielgrzymów z całego świata;  ludzie doznają tam niewątpliwego pożytku duchowego, czego nie da się pominąć ani przemilczeć. Chodzi natomiast o to, by usprawnić opiekę nad  wiernymi i lepiej koordynować lokalne działania duszpasterskie. Od 31 maja 2018 aż do śmierci w 2021 roku abp Hoser był wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym dla tamtejszej parafii.  Jego następcą został abp Aldo Cavalli. 

Od 2019 r. dozwolone są także pielgrzymki do Medziugoria prowadzone przez biskupów.

fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR

W połowie maja 2024 r. Watykan opublikował nowe ogólne „normy postępowania przy ocenie rzekomych  zjawisk nadprzyrodzonych”. Mają one pomóc miejscowym biskupom w lepszym rozpoznaniu rzekomych objawień maryjnych i innych zjawisk. Zgodnie z nowymi wytycznymi Kościół nie musi już decydować, czy objawienie jest zjawiskiem nadprzyrodzonym, czy nie. Ważniejsze jest to, czy praktyka religijna w miejscu objawień może być wspierana z duszpasterskiego punktu widzenia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze