Watykan – zanim otworzą Drzwi Święte
Za trzy dni papież Franciszek otworzy Drzwi Święte. Czy Watykan jest gotowy na Rok Święty i przyjęcie 32 milionów pielgrzymów nadziei, których spodziewają się organizatorzy jubileuszowych wydarzeń?
Grudniowe przedpołudnie. Nad kopułą Bazyliki Watykańskiej kłębią się deszczowe chmury, mimo to gęsta kolejka turystów pragnących zwiedzić tę perłę chrześcijaństwa liczy kilkadziesiąt metrów. – Po otwarciu Jubileuszu dopiero będą tu tłumy – zauważył Giovanni, który pracuje w jednym z okolicznych barów. Z pewnym rozrzewnieniem wspomniał Wielki Jubileusz Odkupienia. – Dla restauratorów i hotelarzy był to bardzo dobry czas, liczymy, że podobnie będzie teraz. Sektor turystyczny nie odbił się jeszcze po mrocznym czasie pandemii, także my potrzebujemy nadziei – podkreślił. W całym Rzymie prowadzone są kontrole mające zapobiec spekulacyjnemu podnoszeniu cen. W wielu hotelach, domach pielgrzyma i ośrodkach Bed & Breakfast już dziś trudno znaleźć nocleg na przyszły rok.
>>> 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o Jubileuszu 2025
Ostatnie przygotowania
– Spodziewamy się wielu pielgrzymów jednodniowych, którzy przyjadą na konkretne wydarzenie – zauważyła siostra Rebecca Nazzaro nowa dyrektor Duszpasterstwa Pielgrzymkowego w Rzymie (Opera Romana Pellegrinaggi). Rynek zdaje się wyczuwać ten trend. W uliczkach prowadzących do Watykanu jak grzyby po deszczu mnożą się przechowalnie bagażu. – Dotąd były z tym spore kłopoty – wyznał Karim. Pochodzi z Indii, we Włoszech skończył szkołę hotelarską i wraz z braćmi zainwestował w sklepik spożywczy, a teraz otworzył przechowalnię i punkt, w którym można zamówić wycieczkę z przewodnikiem m.in. po Bazylice św. Piotra i Muzeach Watykańskich. – Współpracujemy z licencjonowanymi przewodnikami, na których jest ogromne zapotrzebowanie. Liczą się bardzo ci, którzy znają nie tylko zachodnie języki – dodał Karim przestrzegając przed naganiaczami, którzy wyłapują turystów na ulicach i proponują zwiedzanie po zawyżonych cenach: „Bardzo trzeba też uważać na złodziei, którzy są prawdziwą plagą Rzymu, wykorzystując tłok i roztargnienie zwiedzających”. W pobliżu Placu św. Piotra i w samym Watykanie, a także w innych miejscach pielgrzymkowych zostaną wzmocnione kontrole policji. Pojawi się też więcej agentów po cywilu. Pod Kolumnadą Berniniego już powstało więcej punktów kontroli bezpieczeństwa, które mają usprawnić przepływ turystów i pielgrzymów, których według szacunkowych danych mają przybyć do Rzymu 32 miliony.
Ścieżka Modlitwy
Od końca listopada wytyczono „Ścieżkę Modlitwy”, czyli w praktyce osobne wejście dla osób, które przychodzą do Bazyliki Watykańskiej na modlitwę. Pozwala ono ominąć ogromne kolejki turystów. Na placu rozstawiono tablice informacyjne, kto może skorzystać z tej ścieżki, jednak wciąż świecą przy niej pustki. – To wejście nie jest jeszcze popularne. Dziennie przechodzi przez nie może z dwieście osób – powiedział pracownik Fabryki św. Piotra pilnujący porządku przy wejściu na „Percorso Preghiera”, „Prayer Path”. – Mieszkam nieopodal bazyliki i chętnie bym tam wchodziła na modlitwę, ale długie kolejki mnie zwyczajnie odstraszały, bo nie miałam czasu, by w nich stać – powiedziała KAI Marina Sicuro. Siostra Annuarita, która regularnie spowiada się w bazylice, wyznała, że dotąd musiała odstać swoje z turystami. Wybierała więc wczesny ranek, gdy kolejki są jeszcze znośne. Nie zawsze pokrywało się to jednak z dyżurami jej stałego spowiednika. – Ułatwienie dostępu do bazyliki na modlitwę, to doskonała inicjatywa – powiedziała pochodząca z Indii zakonnica.
>>> Papież Franciszek: Jubileusz czasem autentycznego spotkania z Jezusem
Kard. Mauro Gambetti podejmuje wysiłki, by Bazylika Watykańska była nie tylko „słynnym muzeum”, ale także miejscem żywej modlitwy. Włoski franciszkanin, który jest archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra, wzoruje się w swych działaniach na sanktuarium w Lourdes. – Ludzie prosili nas o specjalne wejście na modlitwę i mam nadzieję, że w Roku Świętym licznie będą z niego korzystać – podkreślił. Ta uprzywilejowana droga przeznaczona jest na spowiedź, celebracje liturgiczne, modlitwę, przejście do szatni i do biura, gdzie można odebrać świadectwa przejścia Via Francigena do grobu Apostoła Piotra. To wejście zarezerwowane jest również dla kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych. „Ścieżkę Modlitwy” łatwo można dostrzec, gdyż przy wejściu znajduje się charakterystyczny namiot, a przejście obejmuje dwa pierwsze punkty kontrolne po wejściu na plac.
Aleja Pojednania
Na via delle Conziliazione, czyli Alei Pojednania, która od Tybru prowadzi wprost w objęcia Kolumnady Berniniego, symbolizującej otwarte ramiona Chrystusa, trwają ostatnie gorączkowe prace. Przy pomocy dźwigu ustawiane są kamienne donice. Wytyczą one drogę, którą pielgrzymi będą szli do Drzwi Świętych. Połączone są metalowymi łącznikami, które mają zapewnić płynne przechodzenie, a jednocześnie bezpieczeństwo. Przy tej samej ulicy mieszczą się dwa ważne adresy dla „pielgrzymów nadziei”, jak zostali okrzyknięci uczestnicy Roku Świętego. Mowa o Jubileuszowym Punkcie Informacyjnym (Via della Conciliazione 7), który łatwo można rozpoznać, bo wejście otacza ikonografia Drzwi Świętych i oficjalnym punkcie przyjęć dla pielgrzymów i turystów (Via della Conciliazione 3A), gdzie otrzymają pierwsze powitanie i wszystkie niezbędne informacje. Znajdą tam szczegółowe mapy tras jubileuszowych oraz informacje o zaplanowanych wydarzeniach religijnych i kulturalnych. Przewidziano też możliwość rozmowy z kapłanami. – Chcemy, by ludzie wiedzieli, że przyjmujemy ich z otwartymi ramionami i że są dla nas ważni – powiedział kard. Gambetti. I dodał: „Nie wystarczy odnowić baldachimu nad Konfesją św. Piotra czy wymienić kuloodporną szybę przy Piecie Michała Anioła, jubileusz musi wejść do naszych serc i wlać w nie Bożą nadzieję”.
Chrystus naszą nadzieją
Figurom świętych wieńczącym kolumnadę okalającą Plac św. Piotra zafundowano nowe spektakularne oświetlenie. Powstał też nowy punkt medyczny i nowoczesny budynek poczty watykańskiej. Został zbudowany tak, by w razie dużego napływu pielgrzymów można go było szybko rozebrać, by zrobić dodatkowe miejsce dla wiernych, chcących uczestniczyć w liturgiach i audiencjach z Ojcem Świętym. Specjalnym prezentem od papieża na Rok Święty będą dodatkowe audiencje, na wzór tych środowych, które odbywać się będą w soboty. Zimą dwa razy w miesiącu, a potem nawet co tydzień. W ich trakcie, przez cały rok, Franciszek będzie głosił specjalne katechezy pt. „Jezus Chrystus naszą nadzieją”, bo jak podkreśla, to On jest celem naszego pielgrzymowania i On sam jest drogą, szlakiem, który trzeba przebyć. Bez Niego Rok Święty nie ma sensu i znaczenia, staje się zwykłą wycieczką.
Abp Rino Fisichella, któremu papież Franciszek zlecił przygotowanie jubileuszowych wydarzeń zauważył, że pielgrzymi zobaczą najpiękniejsze oblicze Rzymu. – Uczta jest gotowa, teraz czekamy na gości – podkreślił pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Wyznał, że jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem. Napływa wiele zgłoszeń z diecezji i parafii na całym świecie. – Duchowy wymiar Roku Świętego jest żywy i rośnie oczekiwanie na jego otwarcie – powiedział.
Drzwi prawie otwarte
Papież otworzy osobiście Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, w trzech pozostałych bazylikach Rzymu zrobią to jego przedstawiciele. Poprzedziło to tzw. „recognitio”, które w praktyce oznacza sprawdzenie czy Drzwi Święte, zamknięte po ostatnim Jubileuszu, są zapieczętowane i gotowe do ponownego otwarcia. Obrzęd rekognicji jest pierwszym aktem prawnym Jubileuszu, ma jednak wymiar liturgii. Drzwi Święte przez 25 lat pozostają zamknięte i otwierane są w Bazylice św. Piotra jedynie na 379 jubileuszowych dni (od 24 grudnia do 6 stycznia roku następnego), chyba że w międzyczasie ogłaszany jest Jubileusz Nadzwyczajny, tak jak ostatni Jubileusz Miłosierdzia zwołany przez Franciszka w 2015 roku. Po jego zakończeniu Drzwi Święte zamurowano. Teraz „sampietrini”, czyli pracownicy Fabryki św. Piotra, która odpowiada za stan techniczny bazyliki, wyburzyli ścianę i wydobyli zamurowaną w niej metalową skrzynkę, w której zamknięte były papieskie medale i monety oraz klamki i klucz do Drzwi Świętych, które posłużą Franciszkowi w Wigilię. Ciekawostką jest to, że cegły z rozebranego muru rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Przekazywane są m.in. jako kamienie węgielne pod budowę nowych kościołów i ośrodków duszpasterskich. Poza Bazyliką Watykańską Drzwi Święte zostaną otwarte jeszcze w trzech innych papieskich bazylikach Rzymu: Świętego Jana na Lateranie, Świętego Pawła za Murami i Matki Bożej Większej.
Iubilaeum2025.va
Choć przy Watykanie działają punkty informacyjne, a na ulicach obecni będą wolontariusze gotowi służyć pomocą organizatorzy jubileuszowych wydarzeń, zachęcają do zapoznania się ze stroną: iubilaeum2025.va, która zawiera kalendarz jubileuszowych wydarzeń i wszystkie potrzebne informacje, także po polsku. Działa także mobilna aplikacja o tej samej nazwie, która po zarejestrowaniu daje „kartę pielgrzyma” umożliwiającą m.in. uzyskanie zniżek na noclegi, restauracje i komunikację miejską. Jej posiadanie będzie m.in. konieczne po to, by zarezerwować termin przejścia przez Drzwi Święte czy udział w innych wydarzeniach. Rejestracja będzie sprawdzana przez skanowanie odpowiedniego kodu QR.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |